'Yolsuzluk yapacağım' dedi oyların yüzde 10'unu topladı!

Sırbistan'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dikkat çekici bir aday, oyların yüzde 10'unu toplayarak seçimlerde 3. oldu. 25 yaşındaki komedyen Luka Maksimoviç, seçim vaadi olarak yolsuzluk yapacağını ama diğer siyasetçilerden farklı olarak çaldığı paraları halkla paylaşacağını söylüyordu
 

03 Nisan 2017, Pazartesi 12:18
A A
'Yolsuzluk yapacağım' dedi oyların yüzde 10'unu topladı!
Sırbistan'da pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerine parodi yapan 25 yaşındaki Luka Maksimoviç isimli aday, yaklaşık yüzde 10 oy alarak üçüncü oldu. Seçilirse yolsuzluk yapacağını ama diğer siyasetçilerden farklı olarak çaldığı paraları halkla paylaşacağını söyleyen Maksimoviç, 11 adayın yarıştığı seçimlerde yaklaşık 350 bin oy alarak üçüncü oldu.

Beyaz takım elbisesi ve paçalarının üzerine çektiği yün çoraplarıyla dikkat çeken "Beli" (Beyaz) lakaplı genç komedyen, aralarında Sırbistan'ın eski Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç'in de yer aldığı birçok tecrübeli siyasetçiyi geride bıraktı. Seçim sonrasında basına konuşan Maksimoviç, sonuçlardan memnun olduğunu fakat Sırp halkının uydurma bir şahsiyete bu denli teveccüh göstermesinin dikkat çekici olduğunu söyledi.
 

"YOKSULLARIN CEVAP NİTELİĞİNDEKİ ŞAMARI"
13 Mart'tan beri 10 binden fazla imza toplayarak resmen aday olan Maksimoviç, seçim kampanyası boyunca yayınladığı renkli parodiler ve programlarla bölge basınının da ilgisini çekmişti. "Samo Jako" (Hep güçlü) sloganıyla başlattığı seçim kampanyasına bir müzik klibi de çeken Maksimoviç, göreve gelmesinin "yoksulların cevap niteliğindeki şamarı" olacağını söylüyordu.

Sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini, ilk sonuçlara göre yüzde 55'in üzerinde oyla Başbakan Aleksandar Vuçiç kazandı.

İHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.