Yönetmelik düşer diyor

Yönetmelik düşer diyor

Bursa'dan sonra İstanbul Belediye maçı da tamamlanamayan Diyarbakırspor'un Futbol Müsabaka Talimatı'na göre küme düşürülmesi gerekiyor. Ancak Futbol Federasyonu Diyarbakır'ı kümede tutmak için formül arıyor

15 Mart 2010, Pazartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta sonu oynanan ve 17’nci dakikada sahaya atılan taşlar, su şişeleri ve koltuklar nedeniyle Diyarbakırspor-Bursaspor maçı tatil edilmişti. Dün de İstanbul Belediye-Diyarbakırspor maçı 88. dakikada sahaya 50-60 kişilik bir grubun girmesi, hakemleri ve futbolcuları soyunma odalarına kadar kovalaması nedeniyle tatil edildi.

5 bine yakın Diyarbakırspor taraftarının efsane polis müdürü Gaffar Okkan posterleri açıp “Herkes kardeş, Bursa kalleş” sloganları attığı, iki takımı tribünlere davet edip alkışladığı maç 88’de Belediye’den Tum’un attığı golle bir anda karıştı. Önce ellerindeki su şişelerini sahaya fırlatan Diyarbakırlı taraftarların 50-60 kadarı daha sonra sahaya dalıp hakemler ve İstanbul Belediyeli futbolcuları kovalamaya başladı.Daha sonra “PKK diyenin anasını ....”, “Federasyon istifa”, “Hakem çıkarsa, sahaya ineriz” sloganları atılmaya başlandı.

Diyarbakırspor Basın Sözcüsü Suat Önen ve Diyarbakırspor amigosu Ramazan Tugay’ın yaptığı konuşmalar ve anonslar bir işe yaramayınca hakem Hüseyin Göçek maçı tatil edip, kararı federasyona bıraktı.

Futbol Müsabaka Talimatı’nın 20. Maddesi’ne göre Diyarbakırspor’un küme düşürülmesi gerekiyor. Ancak Futbol Federasyonu toplumsal barış adına aynı maddede yer alan “TFF Yönetim Kurulu yaptığı değerlendirmede maçın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde maçın tekrarlanmasını veya yarıda kaldığı anki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir” ifadelerinden hareketle Diyarbakır’ı kümede tutmaya çalışıyor.

MADDE 20: GÜVENLİK NEDENİYLE MÜSABAKALARIN TAMAMLANAMAMASI

Futbol Müsabaka Talimatı'nda Diyarbakırspor'un durumunu ilgilendiren 20. maddedeki ifadeler şöyle:

 (1) Müsabaka hakemi; b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına ve ayrıca olayın durumuna göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilir.

(2) TFF Yönetim Kurulu, 1. fıkrada öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur.

(3) TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, maçın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasını veya yarıda kaldığı anki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir. (4) Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar, bulunduğu sezonda müsabakalardan çıkarılarak, bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar.

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anadolu Efes, Real Madrid'i farklı yendi