Yönetmen Lilly Wachowski: The Matrix bir trans hikayesi

The Matrix serisinin yönetmenleri Wachowski Kardeşler’den Lilly Wachowski, filmin bir trans hikayesi olarak tasarlandığını açıkladı. Ancak Wachowski'e göre The Matrix'in vizyona girdiği dönemde iş dünyası buna hazır değildi. Yeni Matrix'in vizyon tarihi, corona virüs salgını nedeniyle 1 Nisan 2022'ye ertelenmişti.

06 Ağustos 2020, Perşembe 11:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Üstü kapalı bir trans hikayesi

Üstü kapalı bir trans hikayesi

Yönetmen Lilly Wachowski, The Matrix serisinin dördüncü filminin hazırlandığı bu günlerde, orijinal üçleme hakkında uzunca süredir konuşulan bir teoriyi doğruladı. İlk filminin vizyona girmesinden bu yana 21 yıl geçtikten sonra dördüncü filmin hazırlığı içinde olan Lilly Wachowski, verdiği bir video röportajda The Matrix üçlemesinin üstü kapalı bir trans hikayesi olduğunu ve kardeşi Lana Wachowski ile filmin hikayesini nasıl hazırladıklarını anlattı.


İş dünyası buna hazır değildi

İş dünyası buna hazır değildi

Wachowski “Asıl niyetin bu olduğunun bilinmesinden memnunum. İş dünyası buna hazır değildi” diye konuştu. Ünlü yönetmen, “İnsanların bir trans anlatı ile Matrix filmleri hakkında konuşmasından memnunum. Bu filmlerin trans insanlar için ne kadar anlamlı olduğunu biliyorum ve bana gelip 'Bu filmler hayatımı kurtardı' demelerini seviyorum" dedi. Wachowski ayrıca, “Yolculuklarında onlara yardım etmek için bir ip atabildiğim için minnettarım” ifadesini kullandı.

İlginç Switch detayı

İlginç Switch detayı

Matrix işleri tamamen dönüşüm arzusuyla ilgiliydi” diyen yönetmen, bunun kapalı bir bakış açısıyla dile getirildiğini açıkladı. Wachowski ayrıca Belinda McClory’nin canlandırdığı Switch karakterinin orijinal halinin gerçek dünyada erkek, Matrix dünyasında ise bir kadın olarak yazıldığını söyledi.

İki kardeş de trans

İki kardeş de trans

Wachowski Kardeşler’den Lana 2010’da, Lilly ise 2016 yılında cinsiyet değiştirmişti. Bundan sonra Matrix filmi ile ilgili geriye dönük sayısız trans okuması da yapıldı. “Filmi yazarken trans olmamın beynimin arka planında ne kadar yer edindiğini bilmiyorum. Hayal gücünün dünyasında yaşıyorduk. Bu yüzden bilimkurgu ile fanteziye yöneldim ve Dungeons & Dragons oynadım” ifadelerini kullanan Lilly Wachowski, yeni dünyalar yaratmanın kendilerini özgür kıldığını ve ekranda görülmesi gerekmeyen şeyleri o zaman hayal edebildiklerini dile getirdi.

Lilly Wachowski ayrıca “Trans oluşumuz üzerinden Lana ve benim işlerimiz üzerinde geçmişe dönük kritikler yapılıyor. Sanatın hiçbir zaman durağan olmadığının harika bir göstergesi olması güzel bir şey. Ve kimlik ve dönüşüm fikirleri çalışmalarımızda kritik bileşenler olsa da, tüm fikirlerin dayandığı esas gerçek sevgidir” açıklamalarında bulundu.. 

Yeni Matrix filminin çekimleri corona virüs salgını nedeniyle ertelendi. Filmin yeni izyon tarihi de 1 Nisan 2022.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Müzik dinlemenin 6 bilimsel faydası