Yörükler yayla yoluna çıktı

Yörükler yayla yoluna çıktı

Yörükler yayla yoluna çıktı

17 Mayıs 2019, Cuma 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA) - ANTALYA'nın Kaş ve Demre ilçelerinde havaların ısınmasıyla Yörüklerin yaylalara göç yolculuğu başladı.

Kaş ve Demre'de hava sıcaklığının 30 dereceye kadar yükselmesiyle Yörükler, Gömbe Yaylasına göç etmeye başladı. Kaş ve Demre'den yola çıkan hayvan sürüleri bir kısmı yaylaya ulaşırken, bir kısmının ise yolculuğu sürüyor. Sahil bölgesinden çıkan keçi ve koyun sürüleri, 2- 3 gün süren yolculuğun ardından yaylaya ulaşıyor.

Gömbe'nin yanı sıra Toroslardaki Subaşı, Kuruova, Karamık, Üç Oluklar, İkiz Göller, Ev Yaka yaylaları Yörükleri ağırlıyor. Yörükler hava durumuna göre ekim ayının ortalarına kadar yaylalarda konaklayacak. Demre ve Kaş'taki Yörük göçü, okullar yaz tatiline girdikten sonra tamamlanacak.

Kaş'a bağlı Kemer Mahallesi'nden keçi sürüsü ile yola çıkan Süleyman Karasu, bu yıl havanın erken ısınmasıyla göçün de erken başladığını söyledi. Karamık Yaylası'na gideceğini belirten Karasu, "Geniş kapsamlı göç okulların tatile girmesiyle başlayacak. Subaşı, Üç Oluklar, İkiz Göller, Ev Yaka gibi yaylalar daha karla kaplı. Haziran başında bu yaylalar dolacaktır" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Demre'de tapu tahsis belgeleri dağıtıldı