Yörüklerin karla kaplı göç yolları açılıyor

Yörüklerin karla kaplı göç yolları açılıyor

Yörüklerin karla kaplı göç yolları açılıyor

04 Mayıs 2021, Salı 13:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de havaların ısınmasıyla birlikte yaylaya göç zamanı gelen yörüklerin yer yer 5 metre yüksekliğindeki karla kaplı yolları, iş makineleri aracılığıyla açılıyor.
Anamur’da hayvanları ile birlikte yaylaya çıkmak için hazırlık yapan konargöçer yörüklerin yolunu kar engeli tıkadı. Mersin Büyükşehir Belediyesi müdahale ederek, yörüklerin rahatça çıkabilmesi için Antalya sınırında bulunan yayla yollarını açtı. Muhtarlık İşleri Dairesi ile Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı koordinesinde yürütülen çalışmalar kapsamında Anamur ilçesine bağlı olan ve Antalya sınırında bulunan yaylaların karla kaplı yolları açıldı. Bu çalışmalarla Kızılaliler, Karadere, Emirşah, Alataş, Güleç, Sarıdana, Ovabaşı, Çataloluk, Korucuk, Karaçukur, Çamlıpınar, Yukarı Kükür, Güngören, Lale ve Karaağa mahallelerindeki yörüklerin çıktığı Kaşpazarı, Çamurlu, Olukbaşı, Küçükpınar, Atan, Düğünalanı, Tamtır, Elbalak ve Çukurpınar yaylalarına giden yollar kardan temizlendi. Bu sayede yörükler yazlık bölgelere rahatça göç edebilecek.
Çalışmalar sırasında Büyükşehir Belediyesi ekiplerini yalnız bırakmayan Anamur Ovabaşı Mahalle Muhtarı Gani İmdat, bölgesinde bulunan yörüklerin ekonomiye önemli katkılarının olduğunu vurguladı. Yörüklerin yolunu açtığı için Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Vahap Seçer’e teşekkür eden İmdat, "Çamurlu Yaylası’ndayız. Büyükşehir Belediyesi’nin makineleriyle kar temizleme çalışması yapıyoruz. Büyükşehir belediye başkanımızdan Allah razı olsun. Bütün ekibiyle buraya ağırlık verdi. Yörüklerimiz bir an önce bölgelerine çıkacaklar. Buradaki yörüklerimiz ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Bu yaylalarımız 60-70 bin civarında küçükbaş hayvanı ve binlerce arı kovanı olan yaylalarımız. Bu çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER MUZ-BİR Başkanı Türkay: Muz kesimini zamana yaymalıyız