YouTube çocuk dostu gibi görünen zararlı videoları kaldıracak

YouTube, değişen politikası gereği çocuklar için üretilmiş olan içerikleri artık daha sıkı denetleyecek. Özellikle en az miktarda şiddet veya yetişkin ögeler içeren videolar bile yayından kaldırılacak.

26 Ağustos 2019, Pazartesi 16:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

YouTube çocuklara özel üretilen videolar konusunda daha önce de kısıtlamalar ve kurallar içeriyordu. Fakat bu kurallar, daha fazla izlenmeyi gözeten bazı video sahipleri tarafından esnetilip suistimal ediliyordu.


Bu da YouTube kullanan çocukların şiddet ve yetişkin ögelerle karşılaşmasına neden oluyordu.

Çocuk dostu gibi görünen bu tip zararlı videolar artık YouTube filtrelerinden geçemeyecek.


Daha da önemlisi YouTube, geçmişe dönük büyük bir temizlik yapacak.

İçerik üreticileri dikkat etmek zorunda

İçerik üreticileri dikkat etmek zorunda

YouTube bu kuralı ihlal eden kanal sahipleri hakkında şu an bir işlem yapmayacak. Bunun yerine kanal sahiplerine ihlal içeren videoları kaldırmaları için 30 gün süre tanıyacak ve bu süre içerisinde bizzat temizlik yapacak.


Ayrıca yeni düzenlemeyle beraber içerik üreticileri videolarının içerdiği ögelere göre doğru hedef kitleyi işaretlemek zorunda. Yetişkin çizgi filmleri, uygunsuz karikatür gibi içeriklerin çocuklara uygun gibi görünüp aslında uygun olmaması gibi durumlar artık affedilmeyecek ve kanal kapatılacak.

Soruşturma açılmıştı

Soruşturma açılmıştı

YouTube'un bu kararı almasında Federal Ticaret Komisyonu'nun reşit olmayan kullanıcıların YouTube'daki videolara aracılığıyla istismar ve manipüle edilmesi gerekçesiyle açtığı soruşturma etkili oldu. YouTube'un bu durumla mücadele etmede yetersiz kalması, Komisyon'un denetimine takıldı.


Özellikle son 6 aydır YouTube'un iç denetimlerini sıkılaştırması ve politika değişikliğine gitmesi bu problemi çözme amacı taşıyor.

Algoritmalar da değişiyor

Algoritmalar da değişiyor

YouTube'un en çok sorun yaşadığı özelliği ise öneri algoritması. Kullanıcılara önerilen içeriklerin niteliği göz önüne alınmadan yapılıyor. Bu da reşit olmayan kullanıcıların da 'önerilen benzer videolar' aracılığıyla yanlış videolarla karşılaşmasına neden oluyor.


YouTube, sadece çocuklara özel olan 'YouTube Kids' adlıuygulamayı piyasaya sürmesine rağmen algoritma hatalarından ötürü sayısız 'çocuk dostu içerik' yığılmasına neden olmuş ve bu videoları doğru denetleyememekle suçlanmıştı.


Yeni politikayla beraber hem önerilen videolar hem de YouTube Kids algoritması önemli değişikliklere uğrayacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA, Mars'ta görüntülenen buzlu kum tepelerinin fotoğraflarını paylaştı