Yunan bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etti

Yunan bakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret etti

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçan darbecilerle ilgili konuşan Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaretler ederek cuntacı askerleri savundu

09 Aralık 2016, Cuma 21:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yunanistan, Atina Temyiz Mahkemesi’nin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçan sekiz darbeci askerden beşinin Türkiye’ye iadesine ret kararının Yüksek Mahkeme tarafından onaylanması durumunda meselenin ikili ilişkileri nasıl etkileyeceği tartışılıyor.

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra darbecilerle ilgili verdiği demeçte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretler edip, darbecileri savundu.
 

'EĞER KOMŞUNUZ KARINI SEVİYORUM DERSE...'


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan hakkındaki açıklamalarından rahatsız olan Yunan Bakan Kammenos, "Lozan’ı istemiyorsanız Sevr’e geri dönelim" diyerek tehdit etmişti.

Real Radyosu'na konuşan Kammenos ayrıca, Türkiye'den gelen Lozan eleştirileri için “Eğer komşunuz karını seviyorum ve onu almaya geliyorum derse buna sessiz kalamazsınız” ifadelerini kullandı.
 

DARBECİLERİ SAVUNDU


Yunanistan’da 1967-1974 darbesinin hafızalarda hala taze olduğunu, Yunan Hükümetinin de 15 Temmuz’da Türk Hükümetine ilk destek ifade eden hükümetlerden biri olduğunu vurgulayan Konstandaras, buna karşın eğer darbeci askerler “Yunanistan’da haklarından yoksun bırakılırlarsa Yunan vatandaşları da kendilerini güven içinde hissedemez” görüşünü de savundu.
 

SUÇLULARIN İADESİ ANLAŞMASI


Türkiye Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında, suçluların geri verilmesi ve cezaî, sahada karşılıklı adlî yardım hakkında Ankara'da 7 mart 1939 tarihinde imza edilen anlaşmaya göre darbecilerin iade edilmesi gerekiyor.
 

Milli Savunma Bakanlığından 'Yunan Bakan'a kınama


Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye yönelik açıklamaları dolayısıyla Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos'u kınadı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kammenos'un Türkiye'ye yönelik beyanlarının provokasyon niteliği taşıdığı belirtildi.

Açıklamada, "Bir radyo kanalına yaptığı, terbiye, idrak ve sorumluluktan yoksun yeni beyanları sebebiyle, Yunanistan Savunma Bakanı'nı kuvvetle kınıyor, ülkemize yönelik ifadelerini kendisine iade ediyoruz. Yunanistan ile birçok önemli ikili ve bölgesel konuda yapıcı işbirliği gerçekleştirmeye çalıştığımız bir dönemde, adı geçenin ülkemize yönelik soru ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Yunanistan'dan bu tür sorulendirecek somut adımlar atmasının beklendiği kaydedildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ukrayna’da düşen askeri uçağın karakutusuna ulaşıldı