Yunan Başpiskopos'tan Türkiye hakkında tepki çeken bir açıklama daha

Yunan Başpiskopos'tan Türkiye hakkında tepki çeken bir açıklama daha

Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılması hakkında "Türkiye cesaret edemez" diyen Yunanistan'ın Atina Başpiskoposu Yeronimos, bir tepki çeken ifadeye daha imza attı. Yeronimos, cuma akşamı Ayasofya için düzenlenen özel ayinde "Medeniyet adına utandırıcıdır, küstahlık ve insanlığın inkârıdır" dedi.

26 Temmuz 2020, Pazar 09:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye, geçtiğimiz cuma günü 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii'ne tekrar kavuştu. Yunanistan ise bu durumu bir türlü kabullenemiyor. Üst üste açıklamalar yapan komşu da bu dalgaya son katılan da Atina Başpiskoposu Yeronimos oldu. Cuma akşamı Ayasofya için yapılan özel ayinde konuşan Hristiyan din adamı "Çağımızın en büyük tehlikesi olan barbarlığın yayılmaması için dua ettik" ifadelerini kullandı.

"Barbarlığın yayılmaması için dua ettik" 

Cuma gecesi, Ayasofya için Atina'daki Metropol kilisesinde düzenlenen özel ayinden sonra konuşan Yeronimos, "Çağımızın en büyük tehlikesi olan barbarlığın yayılmaması için dua ettik. Bugün olanlar (Ayasofya'da kılınan ilk namaz) medeniyet adına utandırıcıdır, küstahlık ve insanlığın inkârıdır" dedi.

Türk bayrakları yakıldı

Öte yandan Selanik'te ise Hagia Sophia kilisesinde düzenlenen dini ayinden sonra, neonazi 'Altın Şafak' ve 'Kutsal Tabur' örgütlerinin üyeleri, kilisenin önünde ve Türkiye Başkonsolosluğu'na 150 metre masefede 2 Türk bayrağı yaktı. Yunan polisi, 150 kadar göstericiyi, üç günlük tadilat dolayısıyla yarına kadar ziyarete kapalı olan Atatürk Müzesi'ne (Atatürk'ün doğduğu ev) ve bitişiğindeki Selanik Başkonsolosluğu'na yaklaştırmadı.

Dışişleri Sözcüsü Aksoy'a cevap

Bayrak yakılmasını "En şiddetli şekilde kınadığını" belirten Yunan Dışişleri ise Dışişleri Sözcüsü Aksoy'a cevabında "Uluslararası kamuoyu, Türkiye'nin dini ve milliyetçi fanatizm hezeyanlarını şaşkınlıkla izlemektedir. Cevap vermeye değmez" diye küstah bir ifade kullandı.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Giresun'da cuma akşamı kaybolan 11 yaşındaki Elif Akbayrak'tan sevindiren haber