Yunanistan'a yüzerek ulaşan Suriyeli mülteci, BM elçisi oldu

Türkiye'den Yunanistan'a yüzerek ulaşan ve aynı zamanda olimpik yüzücü olan Suriyeli mülteci Mardini, BM'nin İyi Niyet Elçisi seçildi

27 Nisan 2017, Perşembe 15:12
A A
Yunanistan'a yüzerek ulaşan Suriyeli mülteci, BM elçisi oldu
Türkiye'den yüzerek ulaştığı Yunanistan'dan Almanya'ya giden Suriyeli mülteci ve olimpik yüzücü Yusra Mardini, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi olarak atandı.
 

"MÜLTECİLERİ TEMSİL ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM"


BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Yusra Mardini, "Mültecileri temsil etmekten onur duyuyorum. Berlin'de yaşıyorum. Hikayemi anlatmak için konuşmalar yapıyorum. Bütün mültecileri eğitimlerine ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri çağrısında bulunuyorum." dedi.
 

"TOKYO'DAKİ OLİMPİYATLARDA DA YARIŞMAK İSTERİM"


17 yaşında en genç BMMYK İyi Niyet Elçisi olan genç kız, "Gelecek olimpiyat oyunlarında da mülteci takımının olması gerektiğini düşünüyorum. 2020'de Tokyo'daki olimpiyatlarda da takımda yarışmak isterim. Mülteci takımının sonsuza kadar var olmasını istemiyorum. Çünkü mülteci sorunun sona ermesini istiyorum." şeklinde konuştu.
BOTU 4 SAATTEN FAZLA İTİP KIYIYA ULAŞTIRMIŞTI


Yusra Mardini, savaş bittikten sonra Suriye'ye dönmek istediğini belirtti. İç savaşın başlamasının ardından Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan genç kız, 20 kişiyi taşıyan küçük bir botla Yunanistan'a gitmeye çalışmıştı. Motoru duran ve su almaya başlayan botu, kız kardeşiyle denize girip Midilli Adası sahillerine kadar 4 saatten fazla iterek kıyıya ulaştırmayı başarmıştı.

Yunanistan'dan Almanya'ya geçen Yusra Mardini, 2016 Rio Olimpiyatları'nda "Sığınmacı Olimpik Sporcular Takımı"nda 10 sporcu arasına yer almıştı.
Sıradaki haber yükleniyor...