Yunanistan ile alacaklıları el sıkıştı

Yunanistan ile alacaklıları el sıkıştı

Yunanistan ile Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) oluşan kreditörler uzlaştı.

16 Haziran 2017, Cuma 09:08 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Lüksemburg’da yapılan toplantılarda, Yunanistan’ın kurtarma programı kapsamında 8,5 milyar Euro’luk kredi diliminin serbest bırakılması kararlaştırıldı. Söz konusu kredi, temmuz ayında vadesi dolan 7 milyar Euro’luk borç için kullanılacak.

IMF Başkanı Christine Lagarde konuyla ilgili, “Kimse bunun en doğru çözüm olduğunu iddia etmiyor. Kurtarma paketi ile ilgili nihai kararların alınmasının ve her şeyin netlik kazanmasının en iyi çözüm olduğuna eminim herkes hemfikirdir. Bu, iyinin kötüsü bir çözüm oldu” yorumunu yaptı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Lagarde’ın sözlerine cevaben “En iyi, iyinin düşmanı olabilir” dedi.

GELECEK OLUMLU


Anlaşma kapsamında borçların geri ödemesi Yunanistan’ın büyüme oranına bağlandı. Bu öneri de Fransız bakandan geldi. Le Maire basın açıklamasında, “Bu mekanizma tüm taraflarca kabul edildi. Daha iyi bir büyüme olursa tabi ki borcun ödenme koşulları gözden geçirilecek” diye konuştu.

Yunanistan Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos, beklentilere rağmen son gelişmelerden memnun ve geleceğe olumlu bakıyor. Çakalotos ise şunları söyledi: “Yunan hükümetinin özverisine, reform programının geniş çapta kabul görmesine ve Yunanların gelir ve emeklilik maaşlarında ciddi kayıplar yaşadığına bakıldığında, bazıları biraz daha fazlasını hak ettiğimizi düşünebilir. Ama burada önemli olan tünelin sonunda ışık olup olmadığı.”

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İngiltere, 2 doz aşı olan AB ve ABD vatandaşlarına karantina zorunluluğunu kaldırdı