Yurdun dört bir yanından lodos manzaraları

Türkiye'de etkili olan lodos ile yurdun çeşitli yerlerinden fırtınanın hayatı olumsuz etkilediği manzalara geldi. Lodos nedeniyle sahil kesimlerinde dalgalar yükselirken, yer yer ağaçlar ve trafik ışıkları yerinden sökülerek devrildi.

23 Aralık 2019, Pazartesi 16:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren etkisini arttırarak devam eden şiddetli lodos, bazı vapur ve şehir hatları seferlerinin iptal olmasına neden oldu. Sarayburnu ve Beşiktaş sahilde dev dalgalar kıyıyı döverken, bazı vatandaşlarında lodosa rağmen yürüyüş yaptığı görüldü.

Metoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısının ardından akşam saatlerinde başlayan lodos etkisini arttırarak devam ediyor. Şiddetli lodos nedeniyle bazı BUDO ve İDO seferleri durdurulurken, şehir hatlarında da iptaller yaşandı. Ulaşım için deniz yolunu kullanmak isteyen vatandaşlar, iptal olan seferler nedeniyle kara yolunu kullanmak zorunda kaldı. Sarayburnu ve Beşiktaş sahilde dev dalgalar kıyı dövdü. Şiddetli rüzgara rağmen Sarayburnu sahilde bazı vatandaşların yürüyüş yapmaya devam ettiği görüldü.

Lodostan etkilenen martılar otoparka sığındı.

Antalya’da fırtına ve aralıklarla devam eden sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor. Antalya’da dün yapılan uyarıların ardından fırtına ve sağanak yapış sabah saatlerinden itibaren etkili olmaya başladı. Aralıklarla etkili olan sağanak yağış vatandaşlara zor anlar yaşattı. Saatteki hızı 73 kilometreye ulaşan fırtına da hayatı olumsuz etkiledi. Fırtınayla birlikte dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’nde dev dalgalar oluştu. 

Dalgalar falezleri ve sahili dövdü. Fırtına nedeniyle varyant seyir terası ve sahile çok az kişi geldi. Sabitlenmeyen çöp kovaları yerlerinden çıkarken, fırtınanın şiddeti palmiye ağaçlarına yansıdı. Güneşin kendini göstermesiyle oluşan gökkuşağı görsel şölen oluşturdu. Yürüyüşe çıkan bazı vatandaşlar ise şiddetli rüzgar nedeniyle güçlükle yürüdü.

Bodrum’da etkili olan fırtına, sahil kenarlarındaki işletmeleri vurdu. Başta Kumbahçe olmak üzere kıyı bandında etkili olan fırtına büyük maddi hasara neden oldu.

Bodrum’da dün akşam saatlerinden itibaren şiddetini arttıran rüzgar, gece saatlerinde fırtınaya döndü. Fırtına ile birlikte Bodrum’un güney kıyılarına vuran dev dalgalar, sahil kenarlarındaki işletmeleri vurdu. Kumbahçe sahilindeki bir mekan, dalgalarla birlikte kıyıya sürüklenen yosunlar ve kumlarla doldu. Azmakbaşı’ndaki dere ise önünün tıkanmasıyla göle döndü. İşletme çalışanları ellerinde küreklerle mekanın içine dolan yosun ve kumları temizledi.

Bursa genelinde olduğu gibi İnegöl’de de şiddetli lodos etkili oluyor. Lodosta sokağa çıkanlar zor anlar yaşadılar. Lodosla birlikte ağaçlar ve elektrik direkleri devrildi. Saatteki hızı 50 kilometreye kadar çıkan rüzgar Kemalpaşa Mahallesinde bulunan hastane mezarlığı içerisindeki dev ağacı kökünden söküp devrildi. Ağacın devrilmesiyle birlikte birçok mezar taşı zarar gördü. Aynı şekilde rüzgarın şiddetine dayanamayan birçok elektrik direği devrildi. Lodosla birlikte yol kenarına uçan cisimler ise belediye temizlik ekipleri tarafından tek tek toplandı. İnegöl’de zaman zaman rüzgar şiddetini artırarak devam ediyor.


 Çanakkale’de hızı 70 kilometreye kadar ulaşan lodos fırtınası, dün gece etkisini arttırarak çok sayıda ağaca zarar verdi. Lodos sebebiyle zarar gören ağaçlardan biri de Barbaros Mahallesi’ndeki bir plajın bahçesinde bulunan dev iğde ağacı oldu. Kökünden çıkarak devrilen ağaç ile birlikte tente de yıkıldı. Öte yandan şehirde ve Kuzey Ege Denizi’nde yaşanan lodos sebebiyle feribot seferlerinde de zaman zaman aksamalar yaşanıyor. Çanakakkale’de deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması, dün gün boyunca olumsuz hava şartları sebebiyle Bozcaada ve Gökçeada seferlerini yapamamıştı.


Denizli'de bir binanın çatısından kopan parçalar park halindeki otomobilin üzerine devrildi. Pamukkale ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde rüzgardan dolayı uçan bir apartman çatısının aracın üzerine yıkıldı. Çatıdan kopan ahşap parçalar aracın tavanından içeri adeta ok gibi saplanırken, olay esnasında yolun ve aracın boş olması faciayı önledi. Araç, tutanak tutulmasının ardından tavanına saplanan malzemelerle çekici yardımıyla kaldırıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yabancı gelinler, Türk kahvesi yapmak için yarıştı