Yüreğir'e Çukurova El Sanatları Müzesi ve uygulama atölyeleri kuruluyor

Yüreğir'e Çukurova El Sanatları Müzesi ve uygulama atölyeleri kuruluyor

Yüreğir'e Çukurova El Sanatları Müzesi ve uygulama atölyeleri kuruluyor

04 Temmuz 2021, Pazar 21:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ADANA, (DHA)- YÜREĞİR Belediyesi’nin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından yürütülen ‘2021 Yılı Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ kapsamında ‘Çukurova El Sanatları Müzesi ve Uygulama Atölyeleri’ projesinin protokolü Yüreğir Belediye Başkan Yardımcısı Murat Ayhan Benlice ile ÇKA Genel Sekreteri Savaş Ülger arasında imzalandı.
Proje kapsamında Yüregir Millet Bahçesi içinde Çukurova yöresine ait el sanatları ürünlerinin sergilendiği bir müze, el sanatlarının yapıldığı eğitim ve uygulama atölyeleri kurulacak. ‘Çukurova El Sanatları Müzesi ve Uygulama Atölyeleri’ projesi, ‘Adana Yöresel Ürünler ve Mutfak Sanatları Merkezi’ projesi ile ilişkili olacak şekilde turizm destinasyon noktasının devamı ve tamamlayıcısı olacak. Proje ile Çukurova yöresine ait ahşap, geleneksel ajur tekniği ile kuyumculuk, tekstil, seramik ve minyatüre dayalı el sanatları ürünleri sergilenecek, buraya gelen yerli halk ve yabancı turistlere el sanatları ürünlerinin uygulamalı yapılışı gösterilecek ve denemeleri yaptırılacak. Ayrıca satış yerinde ise ürünlerin tanıtım ve satışları yapılacak. Projenin bir diğer ortağının da Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü olduğu kaydedildi.
Projeyle Yüreğir’in bir cazibe merkezi olacağını ifade eden Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, “Adana turizmine katkı sağlayacak, kültürel ve yöresel birikimimizi yansıtacak olan bu projenin Yüreğir'imiz ve Adana'mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Seyhan Belediyesi’nin halk konserinde Pinhani sahne aldı