Yurt dışına kaçırılan tarihi eserler için, Kaçakçılık Daire Başkanlığı kuruluyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yıldönümü anma törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Troya Müzesi’nde konuşan Ersoy, yurt dışına kaçırıldığı tespit edilen eserlerin geri getirilmesi için Kaçakçılık Daire Başkanlığı’nın oluşturulmasıyla ilgili kararnameyi hazırladıklarını söyledi

24 Nisan 2019, Çarşamba 21:12
A A

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yurt dışına çıkartılmış kültür hazinelerinin Türkiye'ye getirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek "Sadece Truva hazineleriyle ilgili değil, aslında tüm yurt dışında tespit edebildiğimiz hazinelerle ilgili bir çalışma var. Açıkçası birkaç ay içinde bununla ilgili bir çalışma daha başlattık. Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü'nü 'Kaçakçılık Daire Başkanlığı' şekline getireceğiz. Bununla ilgili kararname hazırlandı, gönderdik." 

Bakan Ersoy, Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yılı dolayısıyla geldiği Çanakkale'de Troya Müzesi'ni ziyaret etti.

Müze Müdürü Ali Atmaca'dan bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Ersoy, geçen yıl açılan Troya Müzesi'ni gezme fırsatı bulduğunu söyledi.

Ersoy, 2018 Troya Yılı'nın turizmde etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Özellikle Çanakkale ve bu bölgeye gelen misafir sayısında çok ciddi artışlar oldu. Hem yerli hem de yabancı turist sayılarında yüzde 50'ye varan artışlar oldu. Etkisi bu yıl da devam ediyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici. Zaten devam etmesini bekliyorduk. Özellikle Asyalı turistlerde ve eskiden gelen fakat sonradan sayısı düşmüş olan Batılı turistlerin sayısında da bu yıl ciddi artışlar var, 3 aylık verilere bakıldığı zaman. O açıdan sevindirici.

Bu sene de biliyorsunuz 'Göbeklitepe Yılı'. Demek ki bu yıllar etkili oluyor. Hem bölgelerin, yörelerin Türkiye'deki tanıtımı hem de dünyadaki tanıtımı açısından çok çok önemli sonuç aldığımız aktiviteler."

"Yabancı turist artışı Türkiye ortalamasının üzerinde"

Bakan Ersoy, bir gazetecinin "2018 Troya Yılı'nın yurt dışı yansımaları nasıl?" sorusu üzerine sonuçlara bakıldığında turist sayısında geçen yıl ciddi artış olduğunu kaydetti.

dünyada ses getirecek mümkünse UNESCO projelerinin olmasını da tercih ediyoruz.

Sıradaki haber yükleniyor...