Yurtta kalan öğrenciler zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Rize'de üniversite kampüsünün yemekhanesi ve Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtta kalan çok sayıda öğrenci akşam yemeğinden zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

 

12 Aralık 2017, Salı 21:42
A A
Yurtta kalan öğrenciler zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı
Fener Mahallesinde, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kampüsü yemekhanesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek öğrenci yurdunda kalan öğrencilerden bazıları, akşam yemeğinin ardından rahatsızlandı. Mide bulantısı ve ishal şikayetleri görülen 46 öğrenci, ambulanslarla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Rize Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Öğrencilere müdahale edilirken,rahatsızlanan başka öğrencilerin de hastaneye gelişi devam ediyor.


HASTANEYE BAŞVURAN ÖĞRENCİ SAYISI 190'A ULAŞTI


Hastanelere başvuran üniversite öğrencilerinin sayısı 190’a ulaştı. Mide bulantısı ve baş dönmesi şikayeti olan öğrencilerin Rize Devlet Hastanesi ile Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servislerindeki tedavileri  sürüyor. Genel sağlık durumları iyi olan 190 öğrenci müşahede altına alındı.         

SAĞLIK PERSONELİ GÖREVE ÇAĞRILDI


Rize’de üniversite öğürencileri gıda zehirlenmesi şüphesiyle Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Rize Devlet Hastanesi’ne başvurmayı sürdürüyor. Rize İl Sağlık Müdürlüğü ‘Acil’ koduyla doktor, hemşire ile sağlık personellerini hastanelerde görev başına çağırdı. Rize’deki 2 hastanede artan başvurular nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.   
 

RTEÜ REKTÖRÜ: GIDA ZEHİRLENMESİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, kendisine telefonla ulaşan DHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Kampüs ve yurtta akşam yemeği yiyen öğrencilerin rahatsızlandığını ve hastanelere başvurmayı sürdürdüğünü belirterek öğrencilere müdahale edildiğini söyledi.  Karaman, olayın neden kaynaklandığının araştırılmaya başlandığını da ifade etti.

VALİ BEKTAŞ ÖĞRENCİLERİ ZİYARET ETTİ


Vali Bektaş, öğrencileri ziyaret etti Vali Erdoğan Bektaş, Rize Devlet Hastanesi acil servisine gelerek öğrencileri ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerini ileten Bektaş, öğrencilerin sağlık durumları hakkında İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe ve diğer ilgililerden bilgi aldı.Bektaş, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrencilerin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Toplu yemek çıkan yerlerde bu tür olaylar yaşanmaması için her şeye dikkat edildiğini ancak zaman zaman böyle sıkıntılar olabildiğini dile getiren Bektaş, şöyle konuştu:

"Üniversitemizde 3 bin civarında öğrenci ve personel yemek yiyor. Öğlen pişen yemek akşam da servis ediliyor. Çocuklarla ve doktorlarla görüştük, hastanedeki tabloda bir problem yok. Öğrencilerimizin ailelerine bu haberi söyleyebiliriz, endişelenmesinler. Çocuklarda, bizi endişeye sokacak bir tablo yok çok şükür."
 

"ÖĞLE YEMEĞİ AKŞAM DA YENDİĞİ İÇİN BOZULMA İHTİMALİ VAR"


İşin her yönüyle araştırıldığını vurgulayan Bektaş, şöyle devam etti: "Mutfaklardan, yurtlardan, o yemeğin gittiği her yerden numuneler alınıyor, tüm yemek çeşitleri tahlil ediliyor. Sabaha kadar arkadaşlar çalışacak ve bulguları kamuoyu ile paylaşacağız. Şu anda sadece tahminlerde bulunabiliyoruz, öğle yemeği akşam da yendiği için bekleme süresi dolayısıyla bir bozulma ihtimali var. Bunun ne kadar doğru olup olmadığını tahlillerle kararlaştıracağız. Geçmiş olsun, demek ki çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Üniversitemiz de çok daha fazla dikkatli olacaktır. Bu olayın nasıl, niçin meydana geldiği ve sorumluları hakkında gerekli işlemin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın."

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman ise böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli tedbirin alınacağını vurgulayarak, "Sorun atlatılmış gibi görünüyor." ifadesini kullandı.
 

DÜN DE BENZER OLAY YAŞANDI 


Kocaeli'nin İzmit ilçesinde öğle yemeğinin ardından mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleriyle 46 üniversite öğrencisi hastanelik olmuştu.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.