Yürüyen kayaların gizemi

California'daki Ölüm Vadisi'nde hiçbir insan müdahalesi olmadan dev kayalar yılda yüzlerce metre yürüyor...

19 Kasım 2009, Perşembe 15:24
A A

ABD'nin California eyaletindeki Ölüm Vadisi'nde çok esrarengiz bir olay yaşanıyor. Hava sıcaklığının 40 dereceye ulaştığı dümdüz çölde, kimisi insandan bile ağır olan kayalar, tıpkı ayakları varmış gibi 'yürüyor' ve arkalarında iz bırakarak yılda 320 metre ilerliyor.

Yürüyen kayaların gizemi bilim adamlarını meşgul ederken, fotoğrafçı Mike Byrne bu esrarengiz olayı fotoğraflarla belgelemek için yıllarını harcadı. Ortaya çıkan sonuç ise, bu tuhaf durumu daha da gerçekçi bir şekilde yansıtıyor. 

BAZI KOŞULLAR BİRLEŞİNCE OLABİLİR

Arazide herhangi bir eğim olmamasına rağmen kayaların santim santim hareket ederek yılda yüzlerce metre ilerlemesi, bazı hava koşulları ve rüzgarın aynı anda etkili olmasına bağlanıyor.

Bazı arıştırmalara göre, sert rüzgar, gece buz oluşumu ve çöl üzerinde oluşan ıslak ince yüzey gibi unsurlar bir araya gelince, dev kayaları bu şekilde hareket ettirebiliyor. 

Posta İnternet

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.