Yutma bozukluğunu hafife almayın!

Yemek yerken veya içecek içerken yutma güçlüğü yaşıyorsanız bu problem hastalık habercisi olabilir. Gastroenteroloji Bölümü Prof. Dr. Vedat Göral, yutma zorlukları ve nedenlerini anlattı.

23 Temmuz 2020, Perşembe 13:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, “Yutma bozukluğunu hafife almayın, yemek borusu, mide kanseri veya akciğer tümörünün belirtisi olabilir” uyarılarında bulundu.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral, yutma bozukluğunun önemli sağlık sorunlarının ilk habercisi olabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

Akciğer tümörlerinin de yutma güçlüğü yaratabildiğini açıklayan Prof. Dr. Vedat Göral, “Kişi çok hızlı yemek yediğinde veya yiyecekleri yeterince çiğnemediğinden de, yutma güçlüğü ortaya çıkabilir. Her yutma güçlüğü kansere bağlı değildir. Yaşa ve hastalıklara göre değişebiliyor. Özellikle hafif olarak başlayan, giderek artma eğilimi gösteren, zayıflama ve iştahsızlığı olan kişilerin, mutlaka hastanelerin gastroenteroloji bölümüne başvurması gerekiyor. Çünkü erken teşhis hayat kurtarır” diye konuştu.


Akalazya hastalığının belirtisi

Akalazya hastalığının belirtisi

Özellikle genç kadınlarda görülen yutma güçlüğünün psikolojik veya yemek borusunun mideyle birleştiği yerdeki kasların yemek yerken gevşememesi sonucunda ortaya çıkan akalazya hastalığı olabileceğini aktaran Göral, “İleri yaşta erkek bir hastada yutma güçlüğü varsa iştahsızlık, kansızlık ve kilo kaybı varsa yemek borusu veya midenin ilk kısmının kanserinin belirtisi olabilir” dedi.

Psikolojik rahatsızlıkların yutma bozukluğu oluşturabileceğine de dikkat çeken Göral, “Var olan psikolojik rahatsızlıklar yemek borusundan gıdaların geçişi sırasında, takılma, yutamama ve yemek borusundan geçerken rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir” bilgisini verdi.


Protez ve çürük dişlere dikkat

Protez ve çürük dişlere dikkat

Ağızda uygun olmayan protez ya da çürük dişlerin yutma bozukluğuna neden olabileceğini anlatan Göral, “Azalmış tükürük salgısı, beyin felci geçirmek, Alzheimer, Demans ve Parkinson hastalığı, multiple skleroz gibi hastalıklar, yemek borusunda yabancı cisim, yemek borusu kas bozukluğu, reflü hastalığı, yemek borusunun alt ucunda veya midenin ilk girişinde kanser yani tümöral hastalık mevcudiyeti, yemek borusunda mantar veya iltihap olması, çocuklarda serebral palsi gibi ilerleyici nörolojik hastalıklar, trakeostomi tüpü varlığı, ağız, gırtlak veya yemek borusu tümörü ile baş boyun bölgesine uygulanan cerrahi operasyonlar, radyoterapi veya kemoterapiler yutma bozukluğunun sebepleri arasında bulunuyor” değerlendirmelerinde bulundu.

Tedaviler arasında botoks da var

Yemek borusunda darlık olan kişilerde uygulanan tedavi yöntemlerini anlatan Göral, sözlerini şöyle tamamladı;

Yemek borusunda darlık tedavilerinde balon dilatasyonu ve bazı vakalarda botoks uygulaması yapılıyor. Gerekirse, oral-motor rehabilitasyon programı uygulanıyor. Yutma terapisi, bir konuşma ve dil terapisti eşliğinde yapılıyor. Hastaya etkili yutma için yeni yollar ve yöntemler öğretilir. Ayrıca fizik tedavi ile yemek borusunun zayıf kasların güçlendirilmesi hedefleniyor. Yutması en kolay yiyecekler, yumuşak gıdalar, çorba ve meyve suları tercih ediliyor. Bu esnada dengeli bir diyet yapılması önemli. Sigara ve alkol ise hiç kullanılmamalı.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ağız kokusunun az bilinen 7 nedeni