Yüz çökmesine neden olan 6 faktör

Hiç zayıfladığınız zamanlarda 'Yüzün çökmüş' yorumları aldınız mı? Bu yorum genelde moral bozar. Peki zayıflamak dışında yüzünüz nasıl çöker hiç düşündünüz mü? Yüzünüzün çökmesine neden olan faktörleri anlattık.

20 Nisan 2021, Salı 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sürekli diyete başlayıp bırakmak

Sürekli diyete başlayıp bırakmak

Vücudunuza hangi bölgeden kilo kaybedip hangi bölgedeki kiloları muhafaza etmesini söyleme imkanınız olmadığından vücudunuzdaki yağlardan kurtulmak kolay bir iş değildir. Vücudun belli bir bölgesindeki yağlardan kurtulmaya odaklansanız dahi bunun neticesinde yüzünüzdeki yağların azalmasına da sebep olabilirsiniz. Tekrarlanan diyetlerin iniş ve çıkışları yüz dokularını destekleyen bağların gerilmesine sebep olur. Bu da elastikiyetin ve hacmin kaybolmasına neden olan yaşlanma etkilerini arttırır.


Aşırı egzersiz yapmak

Aşırı egzersiz yapmak

Devamlı olarak çok sayıda kalori yakmalarından dolayı hırsla egzersiz yapan ve koşan insanların çoğunun yüzünün dolgun olmadığını görürüz; bu kişiler sağlıklı kiloda dahi olsalar suratlarındaki hacim kaybı genellikle aşikardır. Bu kişiler sağlıklı hissedebilir fakat genellikle olduklarından daha yaşlı görünür. 

Güneşin altında fazla kalmak

Güneşin altında fazla kalmak

Her ne kadar yağ kaybı doğrudan ultraviyole ışınlarına bağlı değilse de cildinizi güneşten korumak önemlidir. Günlük güneş koruma faktörü içeren bir nemlendirici sürmediğiniz takdirde güneşin ciltteki kolajen ve elastinin bozulmasını hızlandıracağını ve kolajen ve elastin seviyelerinin düşmesi halinde cilt sağlığının bundan etkileneceğini ve yağ kayıplarının bariz şekilde göze çarpar.

 Hormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler

Östrojen olarak tabir edilen dişi hormonları yağın miktar ve kalitesindeki değişikliklerden kısmen sorumludur. Hormon seviyeleri düşmeye başladıkça yağlar da incelmeye başlar.

Aşırı zayıf olmak

Aşırı zayıf olmak

Bir deri bir kemik olmak mümkündür. Fakat bu derece zayıfladığınızda yaşlanma süreci sizin için dosttan ziyade düşman haline gelecektir. Doğal olarak ince bir yüz zaten az sayıda doğal yağ içermektedir ve zaman içerisinde yüzdeki mevcut yağ miktarı daha da azalarak aşırı derecede çelimsiz bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

 Kemik erimesi

Kemik erimesi

Yaşlandıkça doğal olarak yüzümüzdeki kemik yoğunluğunu kaybederiz. Kaslar da aynı zamanda belli bir derecede körelmeye başlar. Bu değişiklikler suratın altında yatan yapıyı değiştirip elmacık kemikleri ile suratın ortasının çökmüş bir görünüme sahip olmasına sebebiyet verebilir (bu değişiklikler genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerine kadar suratta yerleşmez). Bunların 70 ila 80 yaş arasındaki hastalarda fark edilir olduğunu ve her ne kadar bir hayli değişiklik gösterse de erimenin çoğunluğunun burun etrafında ve suratın ortasında oluşur. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hızlı yaşlandığınızı gösteren 5 işaret