İyi bir cilt bakımının en önemli parçası serumlar

Bir temizleyici veya nemlendiriciden daha büyük, daha güçlü bir aktif bileşen dozu sunan bir ürünle cilt bakım rutininizi güçlendirmek istiyorsanız, cevap bir yüz serumu olabilir. Cildinizi beslemek, korumak ve nemlendirmek için tasarlanan yüz serumu, temizlemeden sonra ve nemlendirmeden önce harika bir adımdır. Bir yüz serumu kullanmanın faydalarına ve farklı serum türlerinin cildinize nasıl fayda sağlayabileceğine bakalım. / ÖZEL

01 Kasım 2021, Pazartesi 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
YÜZ SERUMU NEDİR?

YÜZ SERUMU NEDİR?

Cildinize yapacağınız en doğru yatırım serumlar olabilir. İşte serum nedir? ne işe yarar? Cilt serumu gerçekten gerekli mi?

İşte uzmanların, temizleyici ya da nemlendirici yerine cilt serumuna para yatırmanızın daha önemli olduğunu söylemelerinin nedeni... Serum hakkında bilgilenin.

SERUM NEDİR?

SERUM NEDİR?

Dermatolog Dr. Tsippora Shainhouse , "Serumlar, konsantre miktarda aktif bileşen içeren ince viskoziteli topikal ürünlerdir" diyor

Serum konsepti, daha büyük miktarlarda aktif moleküllerin, optimum etkinlik için potansiyel olarak cildin yüzeyine nüfuz etmesidir. Ayrıca, daha yüksek konsantrasyon nedeniyle, görünür sonuçların görülmesi genellikle daha kısa sürer.

Serum daha hafif olduğundan ve aktif maddeleri cilde hızla ilettiğinden, önce cildinizi temizledikten sonra uygulamanız gerekiyor. Ancak faydaları en üst düzeye çıkarmak için serumu da kapatmanız gerekir, bu nedenle bir sonraki adım nemlendirici veya yüz kremidir.


YÜZ SERUMU FAYDALARI

YÜZ SERUMU FAYDALARI

 • Cildiniz tarafından hızla emilir. Serumlar, nemlendiricilerden daha hafif cilt bakım formülasyonlarıdır. Daha ince viskozite, serumun cildinize daha kolay emilmesini sağlar. Bu, yüz serumunu katmanlama sürecinde ideal bir ilk adım yapar.
 • Hassas cildi yatıştırır. Hafif hazırlıkları ile serumlar, akneye meyilli veya yağlı cilt tiplerine sahip kişiler için genellikle daha iyidir .
 • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirir. Bazı yüz serumları, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek retinol gibi bileşenler içerir.
 • Cildinizi serbest radikallerden ve gelecekteki hasarlardan korur. Gibi malzemelerle Serumlar , C vitamini , E vitamini , ferulik asit , yeşil çay , resveratrol ve astaksantin yardımı erken cilt yaşlanmasına ve kırışıklıklara yol açabilir, ultraviyole (UV) ışık ve kirlilik oksidatif hasar görmesini engeller.
 • Daha görünür sonuçlar sağlama potansiyeline sahiptir. Aktif bileşenlerin daha yüksek konsantrasyonu, diğer cilt ürünlerine kıyasla daha görünür sonuçlar sağlayabilir.
 • Cildinizde hafiflik hisseder. Cildinize hızla emildikleri için yüz serumu ağır veya yağlı hissetmez.


YÜZ SERUMLARI VE BİLEŞEN TÜRLERİ

YÜZ SERUMLARI VE BİLEŞEN TÜRLERİ

Bir cilt serumu seçmek söz konusu olduğunda, hedeflerinize göre aramanız gereken belirli bileşenlerin yanı sıra farklı türde serumlar olduğunu bilmek önemlidir.

Genel olarak, yüz serumları aşağıdaki kategorilere ayrılır:

 • Yaşlanma karşıtı serumlar

Yaşlanma karşıtı rejimler, cilt yenilenmesini ve kolajen üretimini teşvik eder. Dr. Palm'a göre, bu tip serum genellikle retinol veya bakuchiol veya her ikisini birden içerir.

 • Cilt parlatıcı serumlar

Cilt parlatıcı serumlar genellikle cilt tonunu iyileştirmek için antioksidanlar ve pigmentle savaşan bileşenlerle doludur. Palm, "Önemli bileşenler arasında C vitamini , glikolik asit, kojik asit , ferulik asit , mantar özü, meyan kökü veya laktik asit gibi şeyler olabilir " diyor.

 • Nemlendirici serumlar

Nemlendirici serumlar, cildin taze, dolgun ve daha genç görünmesini sağlamak için fiziksel olarak ciltteki suyu bağlayan bir molekül olan hyaluronik asit içerir. Hyaluronik asit içeren topikal serumlar, cildin yüzeysel katmanlarındaki suyu geçici olarak bağlayabilir ve bu da Dr. Shainhouse'a göre cildinizin daha taze ve nemli görünmesini sağlayabilir. Ayrıca ince çizgilerin görünümünü geçici olarak en aza indirme özelliğine sahiptir.

 • Serbest radikallerle savaşan serumlar

Antioksidanlar , sağlıklı cilde zarar verebilecek serbest radikallerle savaşır. Cildin serbest radikallerden zarar görmesini önlemeye yardımcı olmak için C, A ve E vitaminleri ve resveratrol gibi bileşenler içeren bir serum seçin .

 • Akne eğilimli ve hassas cilt serumları

Akne önleyici serumlar genellikle salisilik asit veya benzer bitki bazlı türevler içerir. Tahrişi en aza indirmek ve hassas cildi yatıştırmak için diğer aktif bileşenlerle birleştirilen yatıştırıcı, nemlendirici ve iltihap önleyici bir bileşen olan niasinamidi (bir B3 vitamini formu) arayın.

 • Onarıcı/doku iyileştirme serumları

Dr. Shainhouse, cildinizin dokusunu ve cildinizin genel görünümünü güçlendirmeye yardımcı olmak için glikolik asit serumlu bir serum kullanmanızı önerir.

"Bu şeker kamışından elde edilen alfa hidroksi asit, hücreler arası bağları bozmak için epidermisin üst katmanlarına nüfuz edebilir. Aynı zamanda, daha homojen bir doku, ton ve renk ile daha pürüzsüz, parlak bir cilt ortaya çıkarmak için donuk, renksiz, ölü hücrelerin dökülmesine yardımcı olabilir ”diye açıkladı.


SERUM NASIL KULLANILIR?

SERUM NASIL KULLANILIR?

Dermatolog Dr. Shainhouse, yüz serumu kullanmanın en iyi yolunun nemlendirici, güneş kremi ve makyaj gibi daha ağır ürünlerinizin altında bir temel katman olarak kullanmak olduğunu açıklıyor.

"Genç cilt genellikle nazik bir temizleyici ve günlük geniş spektrumlu güneş kreminden daha fazlasına ihtiyaç duymazken, sağlıklı, önleyici bir cilt bakım rejimine girmek yardımcı olur. Bunu yapmak renk bozulmasını, oksidatif hasarı, dehidrasyonu ve erken cilt yaşlanmasını ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir”

Cildinizi temizledikten ve tonladıktan sonra günde bir veya iki kez yüz serumu kullanabilirsiniz. Temizledikten sonraki adım olarak düşünün.

Cildinize ne sıklıkla serum uyguladığınız hedeflerinize bağlıdır.

Cildinize ne zaman yüz serumu uygulayacağınızı belirlemenize yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarına göz atın

YÜZ SERUMU UYGULAMA SIKLIĞI

YÜZ SERUMU UYGULAMA SIKLIĞI

 • Anti-pigmentasyon ve antioksidan serumlar sabah uygulandığında en iyi sonucu verir. Bu, cildinizi çevresel saldırılara ve UV ve yüksek enerjili görünür ışık dahil olmak üzere ışığın ürettiği serbest radikal üretimine karşı korumaya yardımcı olur.
 • Yaşlanma karşıtı serumlar genellikle gece uygulaması için en uygun olanıdır. Bu, bileşenlerin cilt onarımı ve ciro için vücudunuzun sirkadiyen ritmi ile çalışmasına izin verir.
 • Daha kuru ciltler için nemlendirici serumlar, cildinizin nemli ve nemli kalmasına yardımcı olmak için günde iki kez uygulanabilir.
Çoğu serum, bir temizleyici kullandıktan sonra temiz cilt ile doğrudan temas halinde ilk kat olarak uygulandığında en iyi sonucu verir.

Yüz serumları, yüksek konsantrasyonda aktif içerik içeren hafif ürünlerdir. Cildinize çabucak emilirler ve onları temizledikten sonra mükemmel bir sonraki adım haline getirirler.

Her biri benzersiz bir amaca ve içeriğe sahip birçok farklı serum türü vardır. Bazı serumlar cildinizi aydınlatmaya veya lekeleri azaltmaya yardımcı olurken, diğerleri hidrasyonu artırmaya veya yaşlanma belirtileriyle savaşmaya odaklanır.

Bazı serumlar sabahları daha iyi çalışır, bazıları ise akşamları uygulandığında daha iyi çalışır. Yüz serumunun sizin için uygun olup olmadığından veya cildiniz için hangi türün kullanılacağından emin değilseniz, daha fazla bilgi için bir dermatologla görüşün.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Oje rengi seçiminiz karakterinizi ele veriyor