Yüzdeki tüyleri yok etmenin 6 yöntemi

Yüzdeki tüyler nasıl yok edilir, yüzdeki tüylerden kurtulmanın yolları nelerdir gibi sorular, kadınlar tarafından en çok merak edilen konular arasında. Yüzdeki tüylenmenin ciddi bir sağlık sorununa işaret etmiyor ama bazı araştırmalar hormon düzeyindeki değişimlerin tüylenmeye neden olduğunu belirtiyor. Özellikle kadınlardan can sıkıcı bir durum haline gelen yüzdeki tüylenme nasıl yok edilir, yüzdeki tüylerden kurtulmanın yolları nelerdir gibi soruların cevaplarını açıkladık. Yüzdeki tüyler nasıl yok edilir? İşte bunun için tercih edebileceğiniz 5 yöntem...

14 Mayıs 2020, Perşembe 13:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Tüy dökücü kremin faydaları ve zararları

1- Tüy dökücü kremin faydaları ve zararları

Hızlı ve acısız etki eden tüy dökücü kremler, tüyleri kimyasalar ile kırarak yüzeyden uzaklaştırır. Her ne kadar bu ürünlerin cilde uygun olduğu söylense de zaman zaman tahriş yaratabilir; özellikle de cildiniz hassas ise... Bu yöntemi kullanacaksanız, elinizin üstü gibi alanlarda denedikten sonra bikini bölgesine uygulamanız önemli.

Bu yöntem, ince tüylerin olduğu küçük alanlarda etkilidir ama eğer akneli ve kızarıklıklara meyilli bir cilde sahipseniz kullanmayın. Acısız bir yöntem olması da elde edeceğiniz avantajlar arasında.

Kremin sürülmesi ve ardından temizlenmesi aşamasında herhangi bir acı duyulmuyor. Kremi sürdükten sonra 5-10 dakika tüylerinizin üzerinde durmalı. Sonrasında ise direkt olarak yıkamalısınız. Yıkamanın ardından tüylerinizden kurtulmuş olursunuz.

Tüy alma işleminden önce ve sonra cildinize ekstra bakım yapmak, düzenli olarak peeling ile ölü derilerden arındırmak, mükemmel pürüzsüzlüğü yakalamanızı ve hassas cildinizi korumanızı sağlar.

Cildinizi nemli tutmanız da çok önemli. Bunun için su tüketiminize dikkat edebilir, alkol içeren kozmetik ürünleri kullanmayabilir ve sıcak su yerine ılık suyla duş almayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

2- Ağdanın faydaları ve zararları

2- Ağdanın faydaları ve zararları

Ağda, mutlaka profesyoneller tarafından uygulanması gereken bir yöntem. Güzel tarafı tek çekişte tüylerden kurtulmak ve etkisinin en az 3 hafta sürmesi. Cilde direkt temas ettiği için hassas cilde sahipseniz tahriş yaratma riski var. Kıl kökünün tamamen temizlenmesi de kıl dönmesine sebep olabilir.

Bu yöntem, 3 milimetreden uzun, kaş, dudak üstü ve favorileri için uygun ancak cildiniz sivilceye müsaitse uzak durun.

Sıcak ağda uygulaması ciltte gözeneklerin açılmasına neden olduğu için enfeksiyona uygun bir ortam oluşturabilir. Soğuk ağdada ise, başarı için aynı yere 2 ya da 3 kez uygulamak gerek. Bölge kızarabilir ve hatta kabuklanabilir.

Her iki ağda yönteminin bir başka önemli dezavantajı ise ciltte sarkmalara neden olabilmesi.

En azından ayda bir kez zaman ayrılması gereken bu işlem, aynı zamanda ağrılı bir süreç haline dönüşebiliyor. Lazer epilasyon gibi modern yöntemlere rağmen, ağda doğal ve basit bir yöntem olduğu için hala pek çok kişinin ilk tercihi.

3- Cımbız ve ip yönteminin faydaları ve zararları

3- Cımbız ve ip yönteminin faydaları ve zararları

Cımbız ve ip yöntemi dijital epilatörlerle aynı etkiye sahip. Her iki uygulama tüyü yakalar ve hızlı hareketlerle kıl kökünden çekip alır. "Bir tüy çekersen, oradan 10 tüy birden çıkar" derler; bu tamamen yanlış! Gerçek şu ki, ağdadaki gibi bu yöntemlerle de tüylerde zaman zaman kırılma olabilir. Bu yöntem, ayva tüyleri, kaş, dudak üstü ve çene için uygun ancak geniş alana uygulamak istiyorsanız ya da tüyleriniz iki milimetrenin altındaysa tercih etmeyin.


4- Yüzü tıraş etmenin faydaları ve zararları

4- Yüzü tıraş etmenin faydaları ve zararları

Kadınların yüz tüyleri için üretilen tıraş bıçakları son dönemde en çok tercih edilen yöntemlerden. Tıraş sayesinde tüylerden hızlıca ve acısız şekilde kurtulmak mümkün ama maalesef tüyler kökten değil, yüzeyden alındığı için çok hızlı uzuyor, uçları sivrileşiyor ve gözümüze kalınlanmış gibi görünüyor. Bu yöntem, uzun-kısa tüm yüz tüylerinde kullanılabiliyor ancak hassas, akneye meyilli bir cildiniz varsa tercih etmemelisiniz.

5- Lazer epilasyonun faydaları ve zararları

5- Lazer epilasyonun faydaları ve zararları

Lazer bu yöntemlerin en kalıcı sonuç vereni. Tabii her cilt renginde ve tüy yapısında aynı etkiyi yaratmıyor. Genellikle koyu renkli tüyleri hedefliyor. Bu yöntem, kalın ve koyu renkli her tüyde son derece etkili ancak bazı lazer tipleri koyu tende etki göstermeyebiliyor.

Lazer epilasyon yaptırırken uzmanın yönlendirmelerine harfiyen uymanız şart. Uzman doktor tarafından yapıldığında kalıcı başarı sağlanabiliyor. Diğer yöntemlere göre son derece üstün.

Lazer epilasyon, uzman doktor gözetiminde kullanıldığında tüylerden tamamen kurtulmanın en iyi yolu, aynı zamanda en az komplikasyon olan yöntem. Cilt ve tüy yapınıza bağlı olarak 5 ya da 6 seansta kalıcı başarı sağlanabiliyor.

6- İğneli epilasyonun faydaları ve zararları

6- İğneli epilasyonun faydaları ve zararları

Kalıcı olarak tüylerden kurtulmanızı sağlayacak tek yöntem bu. Bu yöntemde her kıl köküne tek tek atış yapılır, kıl kökünde hasar yaratılır ve tüylerin tekrar uzamasını önlemek için 2-3 seans gerekebilir. Oldukça acılı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Gideceğiniz uzmanın uzmanlığından ve referanslarından emin olmalısınız. Bu yöntem her cilt ve her tüy yapısı için uygun ancak eğer büyük bir alandaki tüylerden kurtulmak istiyorsanız çok da uygun değil.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Buğulu göz makyajı nasıl yapılır? Adım adım buğulu göz makyajı tüyoları