Yüzünüzün 40 yıl sonra nasıl görüneceğini merak ediyor musunuz?

Orange Labs olarak bilinen araştırma laboratuvarlarında insan yüzünün yıllar sonra nasıl görüneceğini gösterebilen bir bilgisayar sistemi yapıldı. İşte 49 yıl sonrasında insan yüzü

25 Şubat 2017, Cumartesi 10:56
A A
Bundan 20 yıl sonra nasıl görüneceğinizi merak ediyor musunuz? Ya 30 veya 40 yıl sonra? Bunun için çeşitli yöntemler var. Bazıları her yüz yapısı için uygun süreçleri gerçekleştiremiyor, diğerleri ise çok pahalı ve uzun zaman gerektiren çabalar.
 

YÜZLERİ PARÇA PARÇA YAŞLANDIRDI!


Fransa’nın Orange Labs isimli laboratuvarında araştırmacı Grigory Antipov bu sorunu aşmak için yeni bir yöntem geliştirdi. Makine öğrenmesi yöntemini kullanarak yüzleri parça parça yaşlandırdı. “Age Contitional Generative Adversarial Network” isimi verilen süreç “Derin Makine Öğrenmesi” isimli teknoloji temelli yapılmış.


 

5 BİN ADET YÜZ TARANDI


Makineler 5000 adet yüzü 0-18, 19-29, 30-39, 40-49, 50-59 ve 60+ olarak sınıflandırdılar.

Fotoğraflar IMDb ve Wikipedia sitelerinden seçildi. Makine, her grup resmi kolaylıkla öğrenebildi. Tüm bu öğrenme işleminden sonra makine, sentetik olarak oluşturulan yüzleri inceledi ve orijinal kimliklerini kontrol etti.

Araştırmacılar, makinenin yaşlanmış yüzleri %80 oranında doğru bildiğini söylediler. Bu sistem, bir tarihte kaybolup yıllarca haber alınamayan kişileri bulmak için kullanılacak.

Sistem sayesinde yaşlandırılacak fotoğraflarla, kayıp kişinin tanınması kolaylaşacak. Sistemin yakın zamanda hayatımıza gireceği tahmin ediliyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.