Yüzyılın sorusu: Diyette simit mi poğaça mı?

Simit mi poğaça mı? İşte diyet dönemlerinin en tehlikeli sorusu. Kendinize bir 'sabahçık' hamur işi hakkı vermişsinizdir, sabah işe geç kalmak en büyük bahanenizdir. Kahvaltı hazırlamaya vaktiniz olmamıştır ve artık o pastaneye girmek zorundasınızdır. İşte o can alıcı soru, simit mi poğaça mı? Aslında ikisi de değil, diyet yaparken yönelmeniz gereken en son kahvaltı ürünü simit, poğaça ve açma gibi pastane ürünleridir. Yine de yemek zorunda kaldınız ya da ödül gününüzdesiniz. Simit mi poğaça mı? sorusunun cevabını veriyoruz.

09 Eylül 2020, Çarşamba 12:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Neden simit yemelisin?

Neden simit yemelisin?

Simit yemelisin, çünkü poğaçada kullanılan margarin yerine susam sayesinde sağlıklı yağ tüketmiş olursun. 


Poğaça sonrasında, kullanılan sağlıksız yağlar nedeniyle mide kaynaması kaçınılmazdır. Simitle böyle bir problem yaşamazsın. 

Simitle beraber poğaçaya göre neredeyse yüzde 50 daha düşük kalori alacağın için, yanında farklı besinle tüketme hakkın da doğar. Bir parça peynir ve haşlanmış yumurta, seni öğle yemeğine kadar rahat rahat götürür.

Simidi kahvaltıda tüketmek istersen o zaman da sadece simit tüketmemeye özen göster. Simidin yanında tüketeceğiniz bir miktar peynir veya yumurta ve beraberinde bol yeşillik ile de sağlıklı bir öğün elde etmen mümkün. Ancak böyle bir öğüne yağlı yiyecekleri ilave etmeyin. Unutmayın ki susamdan zaten yağ alıyorsunuz.

Simidi ara öğünde tercih edeceksen bir tam simidi tüketmemeye özen göster. Ayrıca, çeyrek simidin yanına bir bardak ayran tercih ederek o kadarlık bir simidin sizi daha uzun süre tok tutmasını da sağlayabilirsin.

Bir adet simitteki besin değerleri

Bir adet simitteki besin değerleri

 • 267 kalori
 • 10 gr yağ
 • 36,8 gr karbonhidrat
 • 3,2 gr lif
 • 7 gr protein
 • 83,1 mg kalsiyum

 Neden poğaça yememelisin?

Neden poğaça yememelisin?

Simite göre neredeyse yüzde 50 daha fazla kalori barındırdığı için yanında farklı besinler tüketirsen, öğününü giderek ağırlaştırırsın. Bu nedenle poğaçanın yanında bir iki başka ürün tüketmek, seni huzursuz eder. 


Poğaça yapımında bol miktarda kullanılan margarin, en yüksek dereceli yağ gruplarının başıdır. Sabahın erken saatlerinde tüketilen poğaça gibi sağlıksız yiyecekler insan vücudunda kalp ve damar sağlığına hasarlar vererek kalbin daha kısa bir sürede yorulmasına neden olur.

Poğaça, karbonhidrat ile yağ oranı yüksek bir besindir. Bu içeriklerin fazla olmasına rağmen poğaçada bulunan vitamin, mineral, lif oranı oldukça düşüktür. Kilo kontrolü yapan ve formuna dikkat eden kişiler mutlaka poğaça tüketirken de çok dikkatli olmalıdır. Çünkü poğaça vücuda daha çok karbonhidratın girmesine sebebiyet verir. Bu nedenle hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olur.


 • 414 kalori
 • 23,3 gr yağ
 • 44,6 gr karbonhidrat
 • 2,3 gr lif
 • 6,6 gr protein
 • 36,3 mg kalsiyum

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Canım sürekli tatlı çekiyor': Canınızın abur cubur çekmesindeki 10 neden