Yüzyılın sorusu: Hangi tip saç nasıl kurutulmalı?

Saç kurutma kısmı, saçı yıkamanın en can sıkıcı yanı. Evet, yazın saç kurutma işi daha keyifli olabiliyor. Duşumuzu alıp dışarı çıktığımızda bir bakmışız saçlarımız kupkuru ama kışın tam bir işkence. Havluyla kurutsan bir dert, saç kurutma makinesiyle kurutsan bir dert... Islak saçla yatmak zaten koca bir soru işareti. Peki ne yapmalı?

27 Şubat 2021, Cumartesi 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Saçı kurutma makinesi meselesi

Saçı kurutma makinesi meselesi

Bazı insanlar saçlarını fön makinasıyla kurutmaktan saçları da kuruttuğu için korkarlar. Her iki taraf da bu konuda haklı. Çünkü bazı saçların fön makinasıyla kurutulması gerekirken, bazılarının da havalandırması ve doğal yoldan kuruması gerekiyor. Çünkü bu durum saçların yapısıyla ilgili.


 Islak saçla yatmak bir sonraki güne ihanettir

Islak saçla yatmak bir sonraki güne ihanettir

Her saçın kendisine göre bir yapısı bulunmaktadır. Ancak sonuçta ıslak saçlar, kuru saçlardan çok daha hassastır. Bunun nedenini de, nemin saçınızın yüzeyini pürüzlü hale getirerek hassaslaştırmasıdır. Örneğin; ıslak saçla yatağa girerseniz, saçınızla yastığa temas ettiğinizde saçınızın kırılma riskini arttırırsınız. Saçlar da düzensiz bir durumda kurudukları için, uyandığınızda hiç istemediğiniz bir saç şekliyle uyanabilirsiniz. Bu yüzden ertesi sabah saçınızı şekillendirmeniz çok daha uzun zaman alacaktır. Çünkü darmadağın bir saçla uyanma olasılığınız çok yüksektir.

 İnce telli saçlar ne yapmalı?

İnce telli saçlar ne yapmalı?

Eğer ince saçlara sahipseniz, saçlarınızı mutlaka fönle kurutmalısınız. Çünkü ince saçlar, özellikle nemli olduğunda mekanik hasara çok meyillidir. Bu yüzden saçınızı yıkadıktan sonra düşük ısı ayarında fön ile kurutursanız, saçlarınız hasar almayacak ve ertesi sabaha korkunç bir saç görüntüsüyle uyanmayacaksınız.

 Havluyla saç nasıl kurutulur?

Havluyla saç nasıl kurutulur?

Fön makinesini kullanmak istemiyorsanız, saçınızı nazik bir şekilde havluyla kurutmaya çalışın. Bunun için havlunuzu önce saçlarınızın altından ucunuza doğru çok hassas bir şekilde uygulayın. Bunu ne kadar çok tekrar ederseniz, saçınız o kadar kuru olur ve fönlemek için o kadar az zaman harcarsınız.


Kalın telli saçlar ne yapmalı?

Kalın telli saçlar ne yapmalı?

Kalın telli saçlara sahip kişiler hemen fön makinesine sarılmamalı. Ancak çok acil durumlarda çekmecelerindeki fön makinelerini kullanabilirler. Ünlü saç stilisti Kristin Shaw, kalın telli saçlara sahip olan kişilerin saçlarını havayla kurutabileceğini söylüyor. Çünkü kalın telli saçlar manyetiğe çok fazla sahip değil. Bu nedenle saçlarınızı yıkadıktan sonra yatağa girip, ertesi günü kalktığınızda çok korkunç durumlarla karşılaşmazsınız. Bu nedenle de fön makinesi ile kurutmanız gerekmeyebilir.

 Nemli saçın sağlığa zararları

Nemli saçın sağlığa zararları

Yine de siz akşamları saçınızı yıkadıktan sonra hafifçe havluyla ovun. Hatta biraz kurutmaya çalışı. Bunun ise saçınızın kalitesiyle bir ilgisi yok. Düzenli olarak ıslak saçla yatağa giderseniz yastığınız nemi emer. Bakteriler ve küfler de buna bayılır. Bunun sonucunda da yatak çarşaflarınız ve kılıfınız küf kokmaya başlayabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Her cilt tipine göre evde doğal nemlendirici tarifleri