Zam isterken asla söylememeniz gereken 9 şey

Zam istemek zaten çok kolay bir şey değilken, yanlış şeyler söyleyerek durumu daha da zorlaştırmayın...

02 Mayıs 2018, Çarşamba 17:06
A A
'.. kadar zamandır zam almadım'

'.. kadar zamandır zam almadım'

Birilerinin sizin için yatırım yapmasını istiyorsanız şikayetçi olmaktan kaçınmalısınız. Anlıyoruz, ortalamanın üstünde bir çalışan olmanıza rağmen en son üç yıl önce zam aldınız. Zam istemek hakkınız. Ama bazı dönemlerde şirketlerin durumu iyiye gitmiyor olabilir. Eğer masrafları kısmak adına işten çıkarılan arkadaşlarınız varsa, şikayetçi olmayın. Zam alamamak işten çıkarılmaktan daha iyi.

'Zamanlama çok iyi değil biliyorum...'

'Zamanlama çok iyi değil biliyorum...'

Zamanlama çok önemlidir. Şirketiniz rekor kıran satışlar yapıyor ve hızla büyüyorsa sonuç muhtemelen lehinize olacaktır. İşler iyiyken zam isterseniz, çok doğru bir zamanlama yapmış olursunuz. Eğer işten çıkarılanlar varsa, şirketin finansal olarak zorda olduğunu düşünüyorsanız ve masraflar kısılmaya başlandıysa bu zam istemek için pek uygun bir zaman olmadığına işaret. Zam istemeden önce şirketin finansal durumu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız iyi olur.

'Üç kişinin işini yapıyorum..'

'Üç kişinin işini yapıyorum..'

İşvereninize bilmediği bir şey söylemiyorsunuz. Emin olun ne kadar iş yaptığınızın farkındadır. Söylediğiniz şey yanlış olmasa da şirkette bunu yapan sadece siz olmayabilirsiniz. Başardıklarınızı şikayet etmeden dile getirirseniz takdir görmeniz daha mümkün olur.

'Bir yıldır buradayım ve ..'

'Bir yıldır buradayım ve ..'

İşvereniniz ne zaman işe başladığınızı biliyordur. Bir işe yaramayacak tarihleri neden tekrar dile getiriyorsunuz? Eğer işe girerken performansına göre belirli bir süre sonra zam alacağınızı konuşmadıysanız bunu dile getirmek pek anlamlı değil. Uzun süre aynı pozisyonu koruyor olmak zam almak için geçerli bir neden değil. Kendinizi kanıtlayın, ne kadar süredir orada çalıştığınızı değil.

'Yapmam gereken her şeyi yaptım..'

'Yapmam gereken her şeyi yaptım..'

Zam ekstra bir şeydir. Sadece yapmanız gerekeni yaptığınız için neden daha fazla para istiyorsunuz? Fazla para istediğinizde işvereniniz fazladan ne yaptığınızı anlamak isteyecektir. Eğer yapmam gerekeni yapıyorumdan daha mantıklı bir açıklamanız yoksa bunu hiç istemeyin.

'Zam istiyorum çünkü kişisel problemlerim var'

'Zam istiyorum çünkü kişisel problemlerim var'

Çocuğumun masrafları arttı ya da yeni bir ev aldım ve kredi ödemelerim var. Bunlar maalesef zam istemek için geçerli nedenler değil. Bunlar bütçenizi etkileyecek büyük olaylar ama zam almanız için yeterli değil. İşvereninizi size daha çok para vermesi için ikna etmeye çalışırken daha sağlam sebepler bulmalısınız. İşinizle ilgili olmayan problemleriniz patronu ilgilendirmiyor. Patronunuz sorunlarınızla ilgilenebilir, üzülebilir ve neler yaşadığınızın farkında olabilir ama bu zam almanız için yeterli değil.

'100 milyon lira istiyorum'

'100 milyon lira istiyorum'

Uçuk miktarlarda zam istemeyin. Doğru zamanda, başardıklarınızı kanıtlayarak ve bunu hak ettiğinizden emin olarak zam istiyor olsanız bile ne kadar istediğiniz size sorulabilir. Hazırlıklı olun. Öncelikle benzer işleri yapanların ne kadar maaş aldığını öğrenmeye çalışın. Olması gerekenin çok üzerinde bir zam talep etmeniz maalesef kabul edilmeyecektir.

'Diğerlerinin benden daha çok para kazandığını öğrendim'

'Diğerlerinin benden daha çok para kazandığını öğrendim'

Asla ama asla kendinizi başka bir çalışanla kıyaslamayın. Öncelikle çalışma arkadaşlarınızın maaşlarını öğrenmeye çalışan bir dedikoducu gibi gözükürsünüz. Ayrıca kendinizi acınası bir hale sokmuş olursunuz. Belki de onların sizden fazla para kazanıyor olmasının sebebi daha yüksek bir eğitim almış olmaları ya da şirket yararına daha fazla çalışma yapmalarıdır. Bu sizin zam talebiniz ve zam isterken başkalarına değil sadece kendinize odaklanmalısınız.

'Zam almazsam istifa edeceğim'

'Zam almazsam istifa edeceğim'

Tehdit edilmeyi sever misiniz? Biz de öyle düşünmüştük. Zam istemenin işvereninizi tehdit etmek dışında pek çok yolu var. Hem diğerleri daha etkili. Her şeye rağmen böyle bir tehdit savurmayı düşünüyorsanız, kararınız kesin olsun. Eğer zam alamadığınız halde istifa etmezseniz yalancı durumuna da düşeceksiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Instagram'dan öğrendiğimiz 10 faydalı güzellik hilesi