Zarrab davasında jüri seçimi tamamlandı

Reza Zarrab davasında jüri seçimi tamamlandı. ABD’de yargılanan Reza Zarrab davası Mehmet Hakan Atilla davası olarak değişti. Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tek başına yargılanacağı dava ABD yerel saatiyle 09.15'te görülmeye başlanacak. Atilla'nın avukatları erteleme talebinde bulundu, savcılık ise bu talebe itiraz etti

28 Kasım 2017, Salı 01:44
A A
Zarrab davasında jüri seçimi tamamlandı
New York'ta tutuklu bulunan İran asıllı iş adamı Reza Zarrab'ın ve Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın jürili duruşması bugün başlıyor. New York'ta tutuklu bulunan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın avukatları bugün başlayacak jürili duruşmanın iki hafta ertelenmesi talebinde bulundu, savcılık ise savunmanın bu talebine itiraz etti.

Atilla'nın tek başına yargılanacağı davada jüri seçimi tamamlandı. Jüri seçimi için mahkemeye çağrılan 82 ABD vatadandaşından 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi seçildi. Seçmen ya da ehliyet numarasına göre mahkemeye davet edilen jüri adayları davanın yargıcı Richard Berman'ın sorularını yanıtlamadan önce doğruları söyleyeceğine dair yemin etti. 
 

JÜRİ ADAYLARINA SORULAR SORULDU


İlk oturumda 82 jüri adayı arasından 38 kişi belirlendi. Bu oturumda jüri adaylarına savunma, savcılık ve iddianamede adı geçen kişi ve kuruluşlarla herhangi bir bağlantılarının olup olmadığı, Müslümanlara, Türk ve İran vatandaşlarına karşı olumlu ya da olumsuz düşünce besleyip beslemedikleri yönünde sorular yönetildi.

Ayrıca jüri adaylarına dağıtılan 9 sayfalık dökümanda adı geçen kişi ve kuruluşları tanıyıp tanımadıkları ve bağlantılarının olup olmadıkları soruldu. İkinci oturumda ise kalan 38 kişiye meslek, eğitim gibi kişisel ve ailevi sorular soruldu ve bu adaylar arasından 12 asıl 6 yedek olmak üzere 18 jüri üyesi belirlendi. 


İSİMLERİ GİZLİ KALACAK


Jüri üyelerinin isimleri ise gizli kalacak. Yargıç Berman daha önce mahkeme çevirmenlerinden dava hakkında bilgi alınmak istenmesi üzerine jürilerin isimlerinin gizli tutulmasını teklif etmişti.  Jüri üyelerinden ayrıca duruşma süresince davaya ilişkin medyada yer alan haberleri hiçbir şekilde takip etmemeleri ve dava hakkında hiçkimseyle konuşmamaları istendi. 
Ayrıca  jüri üyelerinden Hakan Atilla'nın suçlu olup olmadığına sadece kendilerine sunulacak kanıtları değerlendirerek karar vermeleri talep edildi. 
 

ATİLLA TEK BAŞINA YARGILANACAK 


Davanın esastan görülmesine bugün TSİ ile 17:30'da başlanacak. Yargıç Berman, duruşma öncesi 17:15'te jüri üyeleri ile bir araya gelecek.  jüri seçimi sırasında Yargıç Berman, Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın bu davada tek başına yargılanacağını açıkladı. 

Zarrab davasının isminin "Mehmet Hakan Atilla davası" olarak değişmesi dikkati çekerken bir süredir duruşmalara katılmayan iş adamı Reza Zarrab yine hakim karşısına çıkmadı. Yargıç Berman, duruşmanın 3 ila 4 hafta süreceği bilgisini de paylaştı.  

Geçtiğimiz mart ayında tutuklanmıştı

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi 6 ayrı suç atfedilen Reza Zarrab geçen yıl mart ayında ABD'de tutuklanmıştı. New York Güney Bölge Savcılığı tarafından Reza Zarrab'ın "federal gözetim altında" olduğu belirtilmişti. 

Atilla ise 27 Mart'ta JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.


Reza Zarrab davasında flaş gelişme

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.