Zarrab davasının jüri üyeleri bugün seçilecek

New York'ta tutuklu olarak yargılanan ve hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ile işbirliği yaparak itirafçı olmayı kabul ettiği öne sürülen, İran asıllı işadamı Reza Zarrab (Rıza Sarraf) hakkındaki dava bugünden başlayarak yeni bir döneme girecek

27 Kasım 2017, Pazartesi 10:39
A A
Zarrab davasının jüri üyeleri bugün seçilecek
Geçen Pazartesi yapılması öngörülen ancak daha sonra bir hafta sonrasına ötelenen jüri seçimi bugün TSİ 16:00´da başlayacak.

Reza Zarrab´ın yanı sıra New York´ta tutuklu olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile, aynı dava kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan´ın da aralarında bunduğu sanıklar için jüri seçimi yapılacak.


SUÇLAMALAR...


ABD´nin İran´a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama, ABD yasalarını delmek için işbirliği yapıp komplo kurma, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlarını birçok kez işleme suçlamaları ile karşı karşıya olan sanıklar hakkında 95´er yıl hapis cezası isteniyor."Reza Zarrab kayıtlara göre serbest"Davanın seyrine karar verecek jüri üyelerinin seçiminin bugün tamamlanmasının ardından, jürili dava 28-29 Kasım günü görülmeye başlanması öngörülüyor.


ZARRAB SON DURUŞMAYA AYAKLARI ZİNCİRLİ ÇIKARTILDI


Mahkemeye son kez çıktığında ayak bileklerinden zincirli olarak getirilen Reza Zarrab, dava ile ilgili son 3 duruşmaya katılmadığı biliniyor.


İTİRAFÇI OLDUĞU ÖNE SÜRÜLÜYOR


Zarrab´ın, kendisine ve öteki sanıklara yöneltilen suçlamalar hakkında itirafçı olmayı kabul ettiği öne sürülüyor.

Hakan Atilla, jüri seçimi yapılması öngörülen geçen haftaki duruşmaya mahkum üniforması yerine, takım elbise ile katıldı. Bugün yapılacak duruşmaya Reza Zarrab´ın çıkıp çıkmayacağı belli değil.
 

SANIĞIN SUÇLU OLUP OLMADIĞINA YARGIÇ DEĞİL JÜRİ KARAR VERİYOR


ABD hukuk ve adalet sistemine göre, yargılanan sanıkların suçlu olup olmadığına mahkeme yargıcı değil, halktan oluşan jüri üyeleri karar veriyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.