Zayıflarken salatalardan tam verim almak için 8 şart

Salata, özellikle öğle ve akşam yemeklerinde diyet yapanların ilk tercihi oluyor. Hem düşük kalorisi, hem de sağlıklı oluşuyla ideal gibi görünse de yanlış yapıldığı takdirde hem düşündüğünüz kadar sağlıklı olmazken kilo da aldırabilir. Peki salatadan beklediğimiz verimi almanın yolları nelerdir?

12 Nisan 2021, Pazartesi 09:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Salata her zaman düşük kalorili olmaz

Salata her zaman düşük kalorili olmaz

Bağırsak hareketlerini hızlandıran ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olan salata, vücudu toksik öğelerden temizleyerek yeniliyor. Aynı zamanda yüksek lif ve yüksek su içeriği sayesinde mide kapasitesini doldurarak tokluk hissi de yaratıyor. Düşük kalorileri ile diyet yapanlar için de uzun süreli tokluk sağlıyor. Ancak, düşük kalorisi ile diyetlerin vazgeçilmezi olan salata, daha fazla kilo almanıza da yol açabilir! 

 Salata sosu nasıl olmalı?

Salata sosu nasıl olmalı?

Salatanın üzerine koyacağın soslar, içindeki pek çok katkı maddesinin yanı sıra yüksek kalorileri ile tehdit oluşturabiliyor. Bu nedenle salatana saf zeytinyağı ve limon, biraz da elma sirkesi ekleyip başka bir sos kullanmamakta fayda var.


 Yeşillikler nasıl yıkanmalı?

Yeşillikler nasıl yıkanmalı?

Salatalar, yüksek miktarda antioksidan ve lif içermeleri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyor. Buna karşın yeşil yapraklı sebzeler; yapıları itibariyle birçok hastalık riski taşıyabiliyor. Bu nedenle, salata malzemelerini musluk altında gelişigüzel temizlemek ciddi tehlikelere davetiye çıkarıyor. Örneğin; yiyeceklerin üretilmesi esnasında zararlı organizmalardan korumak için kullanılan pestisitler iyi yıkanmadığında besinlerin üzerinde kalabiliyor ve buna bağlı olarak da insanda ölümcül hastalıklara sebep olabiliyor. Musluk altında akıttıktan sonra içine sirke koyduğunuz bol su dolu bir kapta yeşillikleri mutlaka beklet. Bir süre sonra kirli suyu döküp musluk altında teker teker tekrar yıka.

 Bahçe yeşillikleri organik mi?

Bahçe yeşillikleri organik mi?

Bahçe yeşillikleri olması sağlıklı ve organik olduğu anlamına gelmez. Zira, kanalizasyonun karıştığı sular da ishal gibi hastalıklara yol açabilirken, yol kenarlarında satılan yeşilliklerin ise üzerine yoldan geçen araçların egzozundan gelen zararlı atıklar sinebiliyor ve böylece salata malzemeleri zararlı hale gelebiliyor.

 Yeşillikleri nasıl doğrayabilirim?

Yeşillikleri nasıl doğrayabilirim?

Yeşillikleri doğrarken metal bıçak değil tahta bıçak kullan. Hatta en iyisi elinizle doğraman. Metal, yeşilliklerde vitamin ve mineral kaybına yol açıyor ki özellikle de küçük çocuklar, hamile ve emzikliler için bu değerler çok önemli. Yeşillikleri küçük parçalar yerine büyük parçalar şeklinde doğramak da en faydalısı.

 Yeşilliklerin taze kalması için

Yeşilliklerin taze kalması için

Bu tür yiyecekler besin değerini çabuk kaybettiğinden, tüketmeden hemen önce ve tüketeceğin miktarda hazırlamak ideali. Ancak günün yoğun koşuşturmacasının ardından evde hazır olsun diyorsan tüm yeşillikleri ve salata malzemelerini iyice yıkayıp doğramadan buzdolabı poşetine koyup ağzını sıkıca bağla ya da salatalık malzemelerini hazırlayarak koyduğun kabın kapağını hava almaması için iyice kapat.

 Kesme tahtasını kullanmadan önce yıka

Kesme tahtasını kullanmadan önce yıka

Salata çiğ tüketilen bir besin olduğundan, kesme tahtasını her kullanımdan önce yıkamaya özen göster. Aynı zamanda kesme tahtalarını besinlere göre ayır. Et kestiğin tahta ve çiğ sebzeleri doğradığın kesme tahtasının birbirinden farklı olması çok önemli. Aksi halde kesme tahtasına bulaşabilecek bir mikroorganizma salatana geçebilir ve hastalık kapmana neden olabilir.

 Çiğ sebzeleri önce yıka, sonra doğra

Çiğ sebzeleri önce yıka, sonra doğra

Çiğ sebze ve salatalarımızı kesinlikle önce iyice yıkamalı, sonra az bıçak darbesi ile veya elle doğramalıyız. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitamini darbelerden ve sıcaklık gibi faktörlerden kayıplara çok çabuk uğrar. O nedenle örneğin; ıspanaklarımızı veya marullarımızı ilk önce uygun koşullarda yıkayıp sonra doğrayarak tüketmeliyiz.”

 Salatanın olmazsa olmazları neler?

Salatanın olmazsa olmazları neler?

 • Roka
 • Turp
 • Dereotu
 • Maydanoz
 • Kırmızı/beyaz lahana
 • Tere
 • Domates
 • Salatalık
 • Sarı/yeşil/kırmızı renkli biber
 • Yeşil soğan
 • Semizotu
 • Turp
 • Pancar


Kereviz

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ketojenik diyette sıkça yapılan 10 hata