Zehirli toprak iddiasına tepki

Zehirli toprak iddiasına tepki

Kosova Tarım Bakanlığı, Priştine'de yayımlanan 'Express Gazetesi'nin 'Zehirli Topraklar' manşetli haberine tepki gösterdi

07 Şubat 2012, Salı 22:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Tarım Bakanlığı Avrupa Komisyonu adına inceleme yapan Wolfgang Spyra’nın çalışmalarını desteklediğini belirterek, tepkisini dile getirdiği açıklamada, ’Kosova’da incelemeye alınan bin kadar örnekten 128 örnekte zehirli maddelere daha doğrusu ağır metallere rastlanmıştır.

Üzerinde biyo testlerin yapıldığı toprak örneklerinden yüzde 12’sinde olumsuz sonuç alınmıştır. Toprak kirliliği en fazla yer altından madenlerin çıkarıldığı çevre topraklarda görülmüştür’ ifadesine yer verildi. Toprakların kullanımını destekleme amaçlı Avrupa Komisyonu’nun EULUP raporunda, bazı bölgelerde yetiştirilen meyve ve sebzelerin Kosova’da insanların sağlığına zararlı olduğu belirtilmişti.

AVRUPA KOMİSYONU’NUN YAYINLADIĞI RAPORA GÖRE, KOSOVA’DAKİ TOPRAKLAR ZEHİRLİ, HATTA ÖLÜMCÜL

Ülkedeki tarım topraklarının kirliliğine dikkat çekilen AB Komisyonu raporunda, yetişen ürünlerin ölümcül olduğu kaydedildi. Avrupa Komisyonu’nun Kosova topraklarıyla ilgili yayınladığı raporda, Kosova topraklarının zehirlendiği, bu topraklardan elde edilen ürünlerle beslenmenin Kosovalıların yaşamı için tehlikeli olduğu öne sürüldü.

Priştine’de çıkan günlük ’Express Gazetesi’nin ele geçirdiği belgelere dayandırdığı haberinde, bu belgelerin Kosovalı yurttaşların beslendikleri meyve, sebze, et ve süt ürünlerinin yaşamları açısından son derece tehlikeli hatta ölümcül olduğunu gösterdiği ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun ’Kosova’da toprak kullanımıyla ilgili desteğin sürdürülmesi’ başlıklı Raporu’nda EULUP’un söz konusu tehlikeye işaret edildiği belirtiliyor. Ocak ayında, incelemelerini tamamlayan EULUP raporunda, tarım topraklarındaki kirlenmenin özellikle krom, nikel, kurşun, çinko ve arsenik gibi ağır metaller açısından normalin üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor.

 Turan KASAP/ KOSOVA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ermenistan'da protestocular hükümet binasını bastı