Zengin olmanın ardında yatan ilginç psikoloji

Para mutluluk getirir mi? sorusu belki de her zaman sorulan ama bir türlü net cevap alamadığımız bir soru. Zengin insanların her zaman şehirden uzakta, tamamen izole, gözden uzak yerlerde yaşadıklarını duymuşsunuzdur. Peki zengin insanların diğer insanlardan soyutlanmasına neden olan şey ne? Yazar Chris Ryan, zengin insanların ilginç bir psikolojiye sahip olduğunu düşünüyor. Ryan'a göre mal varlığı artan insanlar, servet farklılıklarından dolayı kendilerini diğer insanlardan uzaklaştırma eğilimine giriyor. Bu bir koruma yönteminin olmasının yanı sıra zengin insanların giderek kalpsizleştiklerinin de bir göstergesi.

22 Haziran 2020, Pazartesi 16:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Civilized to Death: The Price of Progress (Ölümüne Uygarlık: İlerlemenin Bedeli) kitabının yazarı Chris Ryan, “Zengin insanlar servet farklılıklarından dolayı kendilerini insanlardan uzaklaştırma eğilimindeler” diyor.

Zengin insanlar kalpsiz mi?

Chris Ryan'a göre zengin insanlar gerçekten kalpsiz oluyor! Ryan, zengin insanların psikolojisini şöyle anlatıyor:

Para psikolojimizi ilginç ve karmaşık bir şekilde etkiliyor. Sadece bir kişinin kazandığı para değil, mal varlıkları arasındaki önemli fark da zengin insanlar ve çevresindeki diğer insanları etkiliyor.

Servet farklılıkları arasında bulduğumuz durum, zenginliğin bilinçaltı ve psikoloji üzerinde de derin izler bıraktığı yönünde. Örneğin, diğer insanların yüzlerine bakarak duygularını anlama yeteneği zengin insanlarda daha az.

Diğer insanları içgüdüsel olarak izole ediyorlar

Diğer insanları içgüdüsel olarak izole ediyorlar

Arabası daha pahalı olan insanlar, yolda bastonla karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlılara daha az yol verme eğilimindeler. Ucuz araba kullanan insanlar yayaya yol vermeye daha meyilli.

Servet ve yetki sahibi insanlarda çevresindeki daha düşük pozisyonlu ve gelirli insanları yabancılaştırmaya sevk eden bir içgüdü oluşuyor. 


Servet eşitsizlikleri insanların tarıma geçişi döneminde ortaya çıktı. Çünkü o dönem birikmiş kaynaklar bulduğumuz bir dönemdi. Birikmiş kaynağınız varsa hemen politik bir hiyerarşi geliştirmeye başlarsınız.

Birinin hasadı dağıtması ve kimin ne alacağına karar vermesi gerekir. Birilerinin ekinleri ekmesi, diğerlerinin onları biçmesi gerekir. Birilerinin de hasadı organize etmesi, sayması ve depolaması gerekir. Tüm bunlar tarım sayesinde insanların yaşamına aynı anda girdi. 

Ekstra para vererek bir şeyler satın almamız bizi diğer insanlardan ayıran özellik haline geldi.

Zengin insanlara baktığınız zaman öncekinden daha mutlu olduklarını göremezsiniz. Mutluluk ve gelir düzeyi arasında hızla düşen bir orantı fark ettik.

İnsanlar genellikle onları destekleyen insanlarla çevrili olduklarında daha mutlular. Kendilerini izole ettikleri zaman değil.

Aslında zengin insanların kendilerini izole etmesi o kadar korkunç bir durum değil. Kendilerini alışılmadık bir durumda buluyorlar ve bir nevi korumak istiyorlar. Bu onların durumla başa çıkma yöntemlerinden biri olabilir. Yine de zengin insanlar kalpsiz mi? Evet!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsel içerikli rüya görmenin sebepleri