Zerdeçal suyunun bilmediğiniz faydaları

Zerdeçal sadece yemeklere tat veren bir baharat değil, birçok sağlık sorununa iyi gelen şifalı bir bitki. Antienflamatuvar, idrar söktürücü ve detoks özelliği olan zerdeçal suyu, artrit gibi birçok sorunla başa çıkmada yardımcı harika bir içecektir. Gelin faydalarını birlikte öğrenelim...

30 Kasım 2018, Cuma 08:32 Son Güncelleme:
A A

Sayısız faydası olan zerdeçalı zencefil ve havlıcan ile birlikte çay olarak tüketirseniz kışın hastalıklara bir kalkan görevi görür. Peki zerdeçalın diğer faydaları neler?

1. Artrit ile savaşır

1. Artrit ile savaşır

Artrit hastaları, düzenli olarak zerdeçal suyu tükettiklerinde çok iyi sonuçlar alabilirler. Zerdeçal suyu vücutta sindirildikten sonra antioksidan ve antienflamatuvar özellikleri ortaya çıkar. Bu da eklem ağrıları ve tutulmaları azaltmaya yardımcı olur. 

2. Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur

2. Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur

Zerdeçalın aktif bileşeni kürkümin, beyindeki enflamasyonu azaltır ve hücrelerin serbest radikallerden dolayı zarar görmesini engeller. Dolayısıyla yaşlılıkla gelen zihinsel gerilemeyi ve hatta Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olur.

3. Kanser riskini azaltır

3. Kanser riskini azaltır

Zerdeçalda bulunan antioksidanlar, serbest radikallerin ve kanserden kaynaklanan anormal hücrelerin yok edilmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Genel olarak bu moleküller, vücudunuzdaki toksinlerin olumsuz etkilerini engeller ve kanser hücrelerinin hızlı bir şekilde çoğalmasını durdurur.

4. Sindirim bozukluklarıyla mücadele eder

4. Sindirim bozukluklarıyla mücadele eder

Doğal zerdeçal suyu, hazımsızlık belirtilerini hafifletir ve midedeki fazla asit miktarını azaltarak ülser ve reflüyü önler. Buna ek olarak, metabolizmayı hızlandırır, düzenli tuvalete çıkmayı sağlar ve yiyeceklerin düzgün bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur.

5. Kalp ve damar sağlığını destekler

5. Kalp ve damar sağlığını destekler

Düzenli olarak zerdeçal suyu tüketmek, kötü kolesterol ve trigliserit seviyesini dengede tutmak için harika bir yöntemdir. İçeriğindeki antioksidanlar, atardamarlarınızda bulunan bu lipidlerin yok edilmesine katkı sağlar ve böylece damar sertleşmesi gibi rahatsızlıklardan korunmanıza yardımcı olur.

6. Karaciğer sağlığını korur

6. Karaciğer sağlığını korur

Yukarıdaki faydalarının yanında zerdeçal, bilirubin ve safra salgısı arasındaki dengeyi sağlar. Bu iki salgı ise karaciğer sağlığının korunması için çok önemlidir.  Zerdeçaldaki temel besin maddeleri ayrıca karaciğerde enflamasyon gerçekleşmesine engel olur, toksin ve yağ birikmesini azaltır.

7. Erken yaşlanmayı önler

7. Erken yaşlanmayı önler

Bu doğal içecek yalnızca vücut hücrelerinin yaşlanmasına karşı savaşmakla kalmaz, cildiniz ve saçınızda yaşlanma belirtilerinin oluşmasını önlemeye de yardımcı olur.


8. Kan şekerini düzenler

8. Kan şekerini düzenler

Son olarak zerdeçal suyu, kan şekeri metabolizmasını harekete geçirmesi sayesinde Tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabilir. Her gün bir bardak zerdeçal suyu içmek, yüksek kan şekeri değerlerini fark edilir derecede düşürür.

Sıradaki haber yükleniyor...