Zerdeçal zayıflatır mı? Zerdeçallı süt (altın süt) ile kilo verme

Zerdeçal, genel sağlığı ve bağışıklığı artırmak için kullanılan en popüler baharatlardan biridir. Zerdeçal köride ve Ayurvedik tıpta anti-inflamatuar olarak kullanılan eski bir baharattır. Peki zerdeçal zayıflatır mı? Yapılan araştırmalar zerdeçalın zayıflamaya olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Bu yazımızda zerdeçalın kilo vermede ne kadar etkili olduğunu ve önerilen günlük dozun ne olduğunu öğrenirken, zayıflatan zerdeçallı süt (altın süt) hakkında merak edilenlere de ulaşacaksınız. /ÖZEL

09 Kasım 2021, Salı 08:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ZERDEÇAL KİLO VERDİRİR Mİ?

ZERDEÇAL KİLO VERDİRİR Mİ?

Zerdeçal, içeriğinde en aktifi kurkumin olan kurkuminoid adı verilen biyoaktif bileşikler içerir. Kurkumin, zerdeçala parlak sarı rengini veren bir polifenoldür. Çalışmalara göre, kurkumin çeşitli inflamatuar rahatsızlıkları, metabolik sendromu, artriti, anksiyeteyi ve hiperlipidemiyi yönetmeye yardımcı olabilir. Son araştırmalar, kurkuminin kilo vermeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

ZERDEÇAL ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

ZERDEÇAL ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLABİLİR

Zerdeçalın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, içeriğindeki bileşik kurkumin nedeniyle kilo kaybını sağlar. Hayvanlar üzerinde yapılan birkaç çalışma, kurkuminin kilo alımını sınırlayabileceğini ve insülin duyarlılığını iyileştirebileceğini gösterdi. Vücut insüline duyarlı olduğunda, vücut fonksiyonları için enerji olarak glikozu kolayca kullanabilir ve daha sonra kullanmak üzere kaslarımızda ve karaciğerimizde glikojen olarak depolayabilir.

KRONİK ENFLAMASYONU AZALTABİLİR

KRONİK ENFLAMASYONU AZALTABİLİR

2013 yılında yayınlanan 'Kurkumin ve Obezite' ile ilgili bir rapor, polifenolün vücut yağ dokusundaki kronik iltihabı baskıladığını ortaya koyuyor. Bu kronik inflamasyon sorunları tipik olarak obez veya aşırı kilolu kişilerde bulunur.

KURKUMİN VE PİPERİNE VÜCUT YAĞINI AZALTABİLİR

KURKUMİN VE PİPERİNE VÜCUT YAĞINI AZALTABİLİR

Karabiberde aktif bir bileşen olan piperine, kurkumin emilimini neredeyse yüzde 2.000 oranında artırabilir ve bir araya getirildiğinde kilo kaybına yardımcı olabilir. 2015 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, kurkumin ve piperin kombinasyonunun vücuttaki yağ kaybını artırabileceğini ve yüksek yağlı bir diyetin neden olduğu iltihaplanma belirtilerini bastırabileceğini buldu. Bu yüzden zerdeçal ve karabiber kilo vermek için iyi bir kombinasyon oluşturabilir.

Çalışmalar, kurkumin veya zerdeçal ile vücut ağırlığı arasında bağlantı kuran umut verici sonuçlar gösterse de, kilo verme etkilerini tam olarak anlamak için insanlar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Kurcumin ayrıca egzersizle bağlantılı kas ağrılarının iyileşmesine yardımcı olabilir ve böylelikle atletik performansı iyileştirebilir.

KİLO VERMEK İÇİN GÜNLÜK NE KADAR ZERDEÇAL TÜKETMELİYİM?

KİLO VERMEK İÇİN GÜNLÜK NE KADAR ZERDEÇAL TÜKETMELİYİM?

Günlük alabileceğiniz zerdeçal miktarı hakkında, özellikle de kilo verme konusunda, resmi bir tavsiye bulunmuyor. Zerdeçal, mide bulantısı ve cilt tahrişleri gibi bazı olumsuz etkilere sahip olabilir. FAO/WHO Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesine (JECFA) göre, günde vücut ağırlığınızın kilogramı başına 1,4 mg kurkumin almanız güvenlidir. Yine de günlük diyetinize zerdeçal eklemeden önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Kurkumin yağda çözünür ve yağ ile tüketildiğinde daha iyi emilebilir. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve hatta size uygun görünen herhangi bir yağ ile birlikte zerdeçalı tüketebilirsiniz.

KİLO VERDİREN ZERDEÇALLI SÜT (ALTIN SÜT)

KİLO VERDİREN ZERDEÇALLI SÜT (ALTIN SÜT)

Hint mutfağında temel bir madde olan zerdeçal, genellikle köriye ya da mercimekli yemeklere eklenir. Zerdeçal aynı zamanda ılık süte eklenir ve nezle için ev yapımı tedavi olarak sıcak bir içecek şeklinde tüketilebilir. Zayıflamak için altın süt yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu noktalar şöyle:

Zerdeçallı sütünüze şeker veya bal gibi çok fazla tatlandırıcı eklemekten kaçının çünkü bunların hepsinin glisemik indeksi yüksektir ve şeker artışına neden olur.

Kafelerden satın alınan zerdeçallı latte, tatlandırıcı ve krema gibi kalorilerle dolu olabilir.

Kilo vermeye çalışıyorsanız, tam yağlı süt yerine yağsız süt kullanmak daha iyidir. Kalori sayısını azaltmak için içeceği suyla da seyreltebilirsiniz.

Vücut üzerinde yüksek termojenik etkiye sahip oldukları için zerdeçal ile ezilmiş karabiber ve zencefili karıştırarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. 

ALTIN SÜT TARİFİ

ALTIN SÜT TARİFİ

Altın süt için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

1 su bardağı süt

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı tarçın

Yarım çay kaşığı karabiber

1-2 tane karanfil

1 çay kaşığı öğütülmüş kakule

1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ya da isteğiniz başka bir yağ

ALTIN SÜT NASIL YAPILIR? NE ZAMAN İÇİLMELİ?

ALTIN SÜT NASIL YAPILIR? NE ZAMAN İÇİLMELİ?

Bir tenceredeki sütün içine tüm baharatlar atılır ve kısık ateşte karıştırılır. Karışım buharlaşmaya başladığı zaman ocağı kapatabilirsiniz.

Yağları ocak kapatıldıktan sonra karışıma ekleyebilirsiniz.

Altın sütü sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Altın sütü günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Yatmadan hemen önce içildiğinde sizi uykuya hazırlar. Öğün aralarında aç karnına tükettiğinizde ise tokluk hissi verecektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zayıflatan en iyi 6 kuruyemiş