Zeytin Dalı Harekatı'nda kullandığımız milli silahlar

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk aşamasında Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yüzde 70 oranında kullanıldı" dediği yerli silah sistemleri ve mühimmatlar büyük dikkat çekiyor. İşte kullandığımız tamamen yerli, milli silahlarımız...

23 Ocak 2018, Salı 09:47
A A

Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk bölümüne Başbakan Binali Yıldırım'ın "Yüzde 70 oranında kullanıldı" dediği yerli silah sistemleri ve mühimmat damga vurdu. Bunlar arasında en çok iş SOM seyir füzelerine düştü. 

SOM'ların yüksek isabet hassasiyetine sahip olması sayesinde, taarruzlar sırasında siviller zarar görmedi. Teröristler, Afrin bölgesini 6 yıldır yeraltı sığınakları ve tünellerle donatıyordu. Habertürk'e göre F-16'lar yeraltı hedelerini SOM seyir füzesi ile vurdu.

İşte TSK'nın operasyonda kullandığı SOM füzeleri ve diğer silah/mühimmat ile teknik özellikleri:

SOM SEYİR FÜZESİ:Havadan karaya atılan SOM seyir füzeleri TÜBİTAK-ROKETSAN işbirliğiyle yerli imkanlarla geliştirip üretildi. Türk jetleri YPG roketlerinin menzili içerisine girmeden hedeflerini imha etti ve sahayı yumuşattı. Teröristler bu sayede Afrin kent merkezine hapsedildi.

SOM FÜZESİ:Menzili: 250KM Uzunluğu: 4M Ağrılığı: 600KGHarp Başlığı: Parçacık etkili veya ardışık delici.

HASSAS GÜDÜM KİTİAğır bombardımanda kullanılan mühimmat, TÜBİTAK'ın geliştirdiği teknolojiyle akıllı bombaya dönüştürüldü. Hassas Güdüm Kiti(HGK) sayesinde, bombalar yüksek kullanım kabiliyeti ve hassassiyetli vuruş yeteneği kazandı.

Hassas Güdüm Kiti(HGK)'nın:İrtifa: 12 bin metreMenzil: 25KMSapma Payı: 6.3 metre

SAKARYA ÇNRA Roketsan'ın ürettiği çok namlulu roketatar (ÇMRA) sistemi, harekatın ilk günlerinde yoğun şekilde kullanıldı. 

Sakarya ÇNRA'nın:Çap: 122 mmMenzil: 3-40 KM Namlu sayısı: 2*20Ateşleme aralığı: 0.5 sn

FIRTINA OBÜSÜKundağı motorlu topçu sistemi her türlü arazide ilerleyebiliyor. Hakekat halindeyken 30 saniye içersinde atış hazır hale getirilebiliyor. Mevzi koordinatlarını 17.5 mm doğrulukla, mevzi rakamını ise 10 metre doğrulukla tespit ediliyor.

Fırtına Obüsü'nün: Çapı: 155 mmMenzili: 40 KM Ağırlığı: 47 tonAteşleme hızı: 8 atış/dakikaSürati: 65 dolalar

BAYRAKTAR İHABayraktar firmasının geliştirdiği MALE (orta irtifa-uzun menzili) sınıf insansız hava aracı(İHA) harekatta keşif ve gözetleme amacıyla kullanıldı. Taktik İHA tam otomatik uçuş kontrol özelliklerine sahip bulunuyor.

Bayraktar İHA:İrtifa: 7.315Havada kalış: 24 saatHaberleşme menzili 150 KM

Fırat M-60TFırat Kalkanı Harekatı'nda 30'dan fazla zırlı araç roketli saldırılarda ağır hasar görmüştü. M-60T tipi tanklar "Fırat" projesiyle SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi, gece ve gündüz her türlü hava koşulunda 360 derece görüş imkanı sağlayan optik sistemler ve düşmanın roket saldırılarına karşı erken ikaz yeteneğiyle modernize edilidi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.