Ziraat’ten hayvancılığa büyük destek

Ziraat Bankası, damızlık sığır yetiştiricilerine destek sağlayacak. Banka, büyükbaş dişi hayvanların kesilmesini önlemek ve damızlık hayvan ithalatını azaltabilmek amacıyla geliştirdiği proje kapsamında Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Afyonkarahisar, Aydın, Burdur ve Niğde İl Birlikleri ile iş ortaklıkları kurdu.

24 Haziran 2020, Çarşamba 07:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Gerek kalmayacak

Gerek kalmayacak

İşbirliğini değerlendiren Ziraat Bankası Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, yurtiçinde doğan dişi hayvanların mümkün olduğu kadar büyük kısmının hayatta ve üretimin içinde tutulmasını amaçladıklarını belirterek, “Kendi kaynaklarımızı bu şekilde koruyarak hayvan ithalatının sona erebileceğini, hatta ihracatçı konumuna geçebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

3 alternatif

3 alternatif

Yapılan ortaklıklarla üreticilerin kapasite fazlası veya bakamayacaklarını düşündükleri dişi hayvanlarıyla ilgili olarak üç alternatif sunulacak:

1- Çiftçiler dişi hayvanları değerinden, peşin olarak satabilecek. 

2- Küçük hayvan peşinat olarak verilip, yetişkin hayvan (doğuma hazır gebe düve ya da inek) alınabilecek. Aradaki fark için Ziraat düşük faizli kredi sunacak. 

3- Üretici bakımını yapamayacağı ama elden çıkarmak istemediği dişi buzağı, dana ya da gebe olmayan düvesini bu ortaklıklara teslim edecek, yetiştiğinde geri alacak. Bakım masrafı için düşük faizli krediden yararlanılacak

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şehirdeki işsizliği azaltmak amacıyla Van'da çağrı merkezi açılacak