Zombi istilasına hazırlık: Tüm zamanların en iyi 10 zombi filmi

Belki inanmayacaksınız ama ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC), bir zombi salgını durumunda ne yapılması gerektiğine dair kılavuzu var. 16. yüzyılda yaşayan Fransız hekim ve astrolog Nostradamus'un 2021 yılında bir zombi kıyameti olacağına dair yaptığı öngörü nedeniyle hazırlanan "Zombi Hazırlık" bölümüne nasıl çalışabilirsiniz diye düşündük. En iyi seçenek ise zombi istilası filmlerini izlemekti. En iyi zombi filmlerini derledik.

13 Mart 2021, Cumartesi 15:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin, zombi salgını kılavuzu var

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin, zombi salgını kılavuzu var

Koronavirüs salgınının bu yıl gösterdiği gibi, hastalıklar kontrolden çıkabiliyor ve uzak mesafelere hızla yayılabiliyor. Bu nedenle ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC), bir zombi salgını durumunda ne yapılması gerektiğine dair kılavuzu var. CDC'nin Halk Sağlığı Hazırlık ve Müdahale Dairesi’nin eski müdürü Ali S. Khan, 2011’de olası zombi salgını için uyguladıkları protokolleri açıklamıştı. "Hazırlık 101: Zombie Kıyameti" başlıklı bir CDC blog yazısında Khan, şu ifadeleri kullanmıştı: Şimdi gülebilirsiniz ama gerçekleştiğinde bunu okuduğunuz için mutlu olacaksınız. Çünkü belki nasıl hazırlanacağınıza dair bir iki şey bile öğreneceksiniz. Gerçek bir acil durumda kullanacaksınız.

10. 28 Days Later (2002)

10. 28 Days Later (2002)

Ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına almıştır. Bir araştırma laboratuarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan bu virüse yakalanan insanlar zor durumdadırlar. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmek değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşamaktadırlar. Çare olarak askerler tarafından yönetilen sığınağa taşındıklarında çok başka sorunlar ortaya çıkmaya başlar. 

9. Cemetery Man (1994)

9. Cemetery Man (1994)

Kuzey İtalya’nın küçük bir kasabasında bulunan buffalora mezarlığının bekçisi Francesco Dellamorte’nin işi sadece mezarlığı beklemek değildir. Aynı zamanda mezarından kalkan huzursuz ölülerin kellesini uçurmak da görevleri arasındadır. Ölülere ve ölüme karşı duyarsızlaşan Dellamorte için aşkın anlamı ölümden çok farklı olacak ve fakat aşk ve ölüm birbirine yakın yürüyecektir. Kült çizgi roman kahramanı Dylon Dog’a en yakın beyazperde kahramanının bu filmde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Komik, tuhaf ama sonuna kadar romantik bir zombi filmi. En unutulmaz sahnesine Sezen Aksu’nun bir şarkısı eşlik ediyor.

8. Train to Busan (2016)

8. Train to Busan (2016)

Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal etmektedir. Doğum gününde kızının ısrarlarına dayanamayan Sok -woo, onu eski eşinin yanına götürmek için gönülsüzce Seul'den kalkıp Busan'a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore'yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes, birer birer zombiye dönüşür. Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan'a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir.

7. Shaun of the Dead (2004)

7. Shaun of the Dead (2004)

Bir adam can çekişmekte olan hayatını kurtarmaya karar verir. İlk adım olarak da eski kız arkadaşını yeniden kazanmayı planlar. Annesi ile olan ilişkisini düzeltmek ister. Bir gün Kuzey Londra’yı zombiler basar. Sokaklarda ölüler birikmeye başlar. Bütün bunları izleyen Shaun, sevdiklerini kurtarmaya karar verir. Liz, Ed, Pete ve annesini toparlayıp Winchester'a ulaşabilirse hayatta kalacaklarına inanan Shaun'u zorlu bir macera beklemektedir. Annesi bir zombi tarafından ısırılır. Shaun onu öldürmek zorunda kalır. Film aslında bir zombi komedisi. 

 6. Zombie (1979)

6. Zombie (1979)

Anne Bowles, bir muhabirle birlikte kaybolan bilim adamı babasını bulmak üzere bir adaya gider ve voodoo törenleri ile zombilerle dolu bir ortamla karşılaşır.

5. Rec: Ölüm Çığlığı (2008)

5. Rec: Ölüm Çığlığı (2008)

Gazeteci Angela'nın istediği fırsat ayağına kadar gelmiştir. Çünkü tam da TV muhabiri Angela ile kameramanı Pablo'nun, itfaiyecileri konu alan bir program yaptıkları sırada gelen bir ihbar üzerine, itfaiyeyle beraber ihbarın geldiği eve gidip haberi canlı canlı yaşama imkanına kavuşmuşlardır. Yaşlı bir kadının ev kazası geçirdiğini sandıkları olayın gerçeklerden çok uzak ve dehşet verici boyutlarda olduğunu eve vardıkları zaman öğrenmeleri ise kötü bir sürpriz olarak karşılarına çıkacaktır. İspanya sineması, korku sinemasına farklı boyutlar getirmeye devam ediyor.

 4. Rabid (1977)

4. Rabid (1977)

Kendi bildiğini yaşayan bir motorsikletçi kız, geçirdiği ağır kazanın ardından estetik ameliyat olmak durumunda kalır. Ancak genç kızın biraz zorlu geçen ameliyatının sonrasında vücudunda çeşitli değişimler olmaya başlar. Artık o, insan etine ve kana karşı bir yakınlık hissetmektedir. Üstüne üstlük bu hastalığı bulaşıcıdır.


3. Re-Animator (1985)

3. Re-Animator (1985)

Başarılı bir tıp öğrencisi ve bir hastanede asistan olarak görev yapmakta olan Dan, dekanın kızı Megan’la birlikte güzel bir hayat sürmektedir. Bir gün ev arkadaşı ilanıyla Herbert West isimli birisi ilgilenir. West, ölenleri hayata döndürme üzerine deneyler yapan İsviçreli garip bir bilimadamıdır. West’i evine kabul eden Dan, bu adamın evinin bodrumunda deneyler yapmasına izin verir. Megan’la sahip oldukları ölü kedileri üzerinde deney yapan West’in daha büyük deneklere ihtiyacı vardır. West’in çalışmalarından çok etkilenen Dan, yardım etmeyi kabul ettiğinde başına geleceklerden habersizdir.

2. I Walked With a Zombie (1943)

2. I Walked With a Zombie (1943)

Kanada’lı genç hemşire Betsy Jessica ismindeki bir kadına bakmak için Karayip Adaları’na gelir. Çiftlik sahibi Paul ile evli olan Jessica, doktorların söylediğine göre bir çeşit ateşli hastalığa yakalanmıştır. Jessica’nın hastalığı kadının, yerel halkın tabiriyle 'yürüyen zombi'ye dönüşmesine neden olur. Burada kaldığı sürede Paul’e aşık olan Betsy ise, sevdiği adamı mutlu etmek için Jessica’yı nolursa olsun iyileştirmeye karar verir. Bunun için yaptığı Voodoo büyüsü işleri daha da kötüleştirecektir. Fazla bilinmeyen yönetmenlerden olan Jacques Tourneur’in yönettiği film, Charlotte Brontë’in Jane Eyre isimli kitabından esinlenmiş.


 1. Dawn of the Dead (1978)

1. Dawn of the Dead (1978)

Özel polis Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Erzak almak üzere kısa bir süre için uğradıkları alışveriş merkezinde hesapladıklarından daha fazla kalmaları gerekecektir, çünkü anlaşılmayan bir nedenle tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır. Zombiler aracılığı ile tüketim toplumu eleştriliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Drew Barrymore sinemayı bıraktığını açıkladı