Zorunlu karşılıklar düştü,bankalar 3.3 milyar kazandı

Merkez Bankası, kredi koşullarındaki iyileşmeyi desteklemek için bankaların Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını yüzde 6'dan yüzde 5'e düşürdü

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

KALICI NAKİT SAĞLADI

Bankaların ellerindeki mevduatın ne kadarını rezervde tutacağını gösteren zorunlu karşılıklardaki indirim, sisteme yaklaşık 3.3 milyar lira kalıcı nakit kazandırdı. Merkez Bankası, koşullarının seyrine göre, zorunlu karşılıkların her iki yönde tekrar ayarlanabileceğini bildirdi.

FAİZLERE ETKİ ETMEZ

Bankaların kullanabilecekleri nakit miktarının artması, genellikle kredi verme isteğini artırır ve faizlerin düşmesine yardımcı olur. Ancak bankacılar, zorunlu karşılıkların indirilmesinin kredi faizleri üzerinde fazla etkisi olmayacağını söyledi. Sektörün yoğun rekabet ortamı yüzünden zaten küçük kârlarla kredi kullandırdığına dikkat çeken bir bankacı, ortaya çıkan nakdi, bankaların kendi lehine kullanacağını vurguladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.