Zurnanın efsanesi Ayvaz Başaran son yolculuğuna uğurlandı (Zurnacı Ayvaz kimdir?)

Zurnanın efsanesi Ayvaz Başaran son yolculuğuna uğurlandı (Zurnacı Ayvaz kimdir?)

'Bozkırın tezenesi' olarak anılan bozlak ustası merhum Neşet Ertaş’a yıllarca zurnasıyla eşlik eden ve Kırşehir yöresine ait çaldığı 23 eserle TRT arşivine giren zurna ustası Ayvaz Başaran’ın (83) cenazesi, Ertaş’ın kabrinin de bulunduğu Bağbaşı Mezarlığı’nda defnedildi

20 Nisan 2018, Cuma 15:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"Zurnanın efsanesi" olarak anılan Ayvaz Başaran (83), akciğer yetmezliği ve kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dün hayatını kaybetmişti.

Başaran’ın cenazesi, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden alınarak evinin önünden geçirildikten sonra Ali Çam Camisi avlusuna getirildi. 
 

NEŞET ERTAŞ'IN KABRİNİN OLDUĞU MEZARLIĞA GÖMÜLDÜ


Ailesi cami önünde taziyeleri kabul etti. Ayvaz Başaran’ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından Neşet Ertaş’ın kabrinin de bulunduğu Bağbaşı Mezarlığı’nda defnedildi.

Cenaze törenine, Başaran’ın ailesi ve yakınları, kuruluşunda emeği olduğu Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu üyeleri, Kırıkkale, Ankara ve İzmir’den sanatçılar katıldı.


 

ZURNACI AYVAZ KİMDİR?


Kırşehir’in yetiştirdiği usta sanatçılardan ve Abdal kültürünün son temsilcilerinden olan ’Zurnacı’ lakaplı Ayvaz Başaran, Neşet Ertaş’ın da yakın arkadaşıydı. Ayvaz Başaran’a geçen yıl Halk Bilimi Ödülü verilmişti. 

YILLARCA NEŞET ERTAŞ'A ZURNASIYLA EŞLİK ETTİ


Neşet Ertaş ile Kırşehir Ustalar Topluluğu’nun kurulmasında büyük emeği geçen Başaran, ünlü sanatçıya yıllarca zurnasıyla eşlik etmiş, Kırşehir yöresine ait bayrak kaldırma, gelin ağlatma, kına, cirit, güreş, karşılama, tura, halay havaları, ağırlama, ikileme, yanlama, üçayak gibi eserleri zurnayla seslendirdiği 23 eserle TRT arşivine girmişti. Düğünlerde çaldığı ’Ağ Gelin’ bozlağıyla yakından tanınan Ayvaz Başaran´ın vefatı, sevenlerini ve yakınlarını derinden üzdü.


 

SAĞLIK SORUNLARI NEDENİYLE ÇALMAYI BIRAKMIŞTI


Neşet Ertaş´ın tavsiyesi üzerine kurulan Ustalar Topluluğu bünyesinde yurt içinde ve dışında çok sayıda konsere katılan ve 65 yıl çaldığı zurnasını birkaç yıl önce sağlığının elvermemesi nedeniyle bırakmak zorunda kalan Ayvaz Başaran, son günlerini Bağbaşı Mahallesi´ndeki mütevazi evinde geçiriyor, fırsat buldukça Kırşehir Müzik ve Ustalar Topluluğu üyelerine bilgi birikimini ve tecrübelerini aktarıyordu.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER House of Gucci'ni karakter posterleri yayınlandı