'10 kiloluk süt kuzuları kesilmesin'

'10 kiloluk süt kuzuları kesilmesin'

Et fiyatlarındaki artış durdu. Karkas sığır ve koyun eti toptan 15 ila 16 liradan satılıyor.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı ve pastırma sucuk üreticisi Şaban Ünlü, kırmızı et fiyatlarındaki artışın Mart ayıdan itibaren durduğunu belirterek şunları söyledi:

"Besi hayvanının azlığı nedeniyle et fiyatları 8 aydan beri sürekli artış gösteriyor. Sığır ve koyun etindeki fiyat artışı Mart ayından itibaren durdu. Şu anda kemikli sığır eti ve kemikli koyun eti (karkas) borsada kilosu 15 ila 16 liradan işlem görüyor. Et fiyatlarındaki bu durgunluk, talebin gerilemesinden kaynaklanıyor. Önümüzdeki aylarda fiyatların nasıl seyredeceğini kestirmek güç. Talep artarsa fiyatlar yeniden yükselebilir ama bu da zor görülüyor. Benin tahminim et fiyatları bir süre bu şekilde devam eder."

SÜT KUZUSU KESİMİ DURDURULSUN

Şaban Ünlü, et fiyatlarındaki artışın, canlı hayvan sayısının yeterli olmamasından kaynaklandığını ifade ederek şöyle devam etti:
"Önceki yıllarda süt fiyatlarının düşmesi sonucu üretici ineklerini kesime gönderdi. Anaç ineklerin kesilmesiyle birlikte sığır üretimi, yeni buzağı sayısının azlığı sonucu azaldı. Koyun sayısı da aynı şekilde düştü. Üstelik süt kuzularının kesiminin serbestçe yapılması sonucu, koyun eti fiyatları da hızla yükseldi. Hükümetin yeni yeni başlayan süt kuzusu kesimini bu yıl yasaklamasını, süt kuzusu etinin satışının yasaklanmasını istiyoruz. Ağırlığı yaklaşık 10 kilo olan süt kuzusu kesilmezse, beslenip 25 kilo ağırlığına ulaşacaktır. Et ithalatına karşıyız ama besi hayvanı ithalinin teşvik edilmesini istiyoruz."

Ünlü, et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Kayseri’de günlük 60 ton olan pastırma sucuk üretiminin 40 tona kadar düştüğünü de kaydetti.

Vedat Doğan / AA