2012'nin Önemli Ekonomi Olayları

2012'nin Önemli Ekonomi Olayları

31 Aralık 2012, Pazartesi 12:32
A A

27 Ocak - Türkiye’nin nüfusu 2011’de bir önceki yıla göre 1 milyon bin 281 kişi artarak, 74 milyon 724 bin 269 kişi oldu. Nüfusun yüzde 50,2’sini erkekler, yüzde 49,8’ini ise kadınlar oluşturdu.

28 Şubat - Forbes’in "En Zengin 100 Türk" listesine göre; Türkiye’nin en zengini 3 milyar dolarlık servetiyle Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin oldu. Listede Mehmet Emin Karamehmet ikinci, Murat Ülker üçüncü oldu.

1 Mart - Türk Lirası’nın itibarını perçinlemek ve bilinirliğinin artırılması amacıyla Merkez Bankası tarafından açılan simge yarışmasının sonuçları açıklandı. Yarışmada birinciliği Tülay Lale’nin çalışması aldı.

18 Nisan - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Time dergisinin "dünyanın en etkili 100 ismi" listesinde yer aldı.

26 Nisan - TPAO, Türkiye ve KKTC’nin aldığı siyasi karar çerçevesinde Gazimağusa kentinde gaz ve petrol aramak için sondaj çalışmalarına başladı.

2 Mayıs - Okul Sütü programı kapsamında, tüm okullara ilk parti süt dağıtımı yapıldı ancak sütün dağıtıldığı ilk gün çeşitli illerde bazı öğrencilerrahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

29 Mayıs - Havacılık iş koluna grev yasağı getiren kanun teklifinin TBMM’de görüşülmesine tepki gösteren ve grev yasağını protesto eden Türk Hava Yolları çalışanları iş bıraktı, 128 uçak seferi iptal edildi.

Haziran - -Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin 2002’de 23,5 milyar dolar olan IMF’ye borcunun 1,7 milyar dolara düştüğünü, 2013 Nisan ayında bu borcun sıfırlanacağını duyurdu.

13 Haziran - Vergi indirimi sistemi yerine devlet katkısının getirildiği Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı, TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştı.

27 Haziran - Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ tarafından tasarlanan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) görkemli bir törenle hangardan çıkarıldı.

3 Temmuz - Marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’in yaptığı "Marka Ülkeler" araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye, 487 milyar dolar marka değeri ile dünyanın en değerli 19. ülke markası oldu.

22 Ağustos - Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, İngiltere’de Polly Peck şirketinin iflasıyla ilgili yargılandığı davada 13 suçlamanın 10’undan mahkum oldu ve 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

29 Eylül - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında 35 ilde 6 bin 500 binayı yıkacaklarını açıkladı.

23 Kasım - Türkiye’den İran’a rekor seviyelere ulaşan altın ihracatı yurt içinde ve yurt dışında tartışmalara neden oldu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "İran’dan aldığımız gazın parasını biz TL olarak yatırıyoruz. İran piyasadan altın alıp ülkesine götürüyor" dedi

17 Aralık - Toplam uzunluğu 1975 kilometre olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile 8 otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesinde ien yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç-UEM-Ülker Grubu verdi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.