40 yaş üstü Türk erkekleri dertli

Türkiye'deki 40-70 yaş arası erkeklerin yaklaşık yüzde 70'i sertleşme problemi yaşıyor

06 Nisan 2011, Çarşamba 14:18
A A

Türk Androloji Derneği’nin hayata geçirdiği ‘Mazerete Son’ isimli kampanya öncesi yapılan araştırma sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 77’sinin tedavi için bir şey yapmadığını ortaya koydu. Soruna neden olarak gösterilen mazaretlerin başında ise geçim sıkıntısı yer alıyor.

Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu, bu sorunun Türkiye’de oldukça sık rastlanan bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, “Bugün Türkiye’deki 40-70 yaş arası erkeklerin yüzde 69,2’sinde görülmektedir. Bu hastaların yüzde 33,2’si hafif, yüzde 27,5’i orta, yüzde 8,5’i ise ağır derecede sertleşme sorunu olan kişiler” diye konuştu.

TEDAVİ İÇİN BİR ŞEY YAPMIYORLAR

20 Ocak- 11 Şubat tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da yaşayan 20 yaş ve üzeri kadınlarla, 35 yaş ve üzeri erkekler arasında gerçekleştirilen araştırmanın en çarpıcı sonucu sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yüzde 77’sinin tedavi için hiçbir şey yapmaması. Erkeklerin yüzde 51’i sertleşme sorununu eşleriyle hiç konuşmuyor, yüzde 45’i ise sorunun ilişkilerini etkilediğini düşünüyor. Kadınların ise yüzde 29’u sertleşme sorunu nedeniyle ilişkilerinin etkilendiği görüşünde.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;