575 bin TL'yi kaptırmaktan son anda kurtuldu

Telefon dolandırıcılarına karşı operasyon yapan polis, bir mağdurdan aldığı 95 bin lirayla Urfa'ya gitmeye çalışan İsa A.'yı yakaladı. Dolandırıcıların tuzağına düşen Ercan T., şebekeye 480 bin lira daha kaptırmaktan son anda kurtuldu

08 Kasım 2013, Cuma 13:03
A A

Otogar’da uygulama yapan polis ekipleri durumundan şüphelendikleri bir kişiyi takibe aldı. Urfa’ya gidecek bir otobüse binmeye hazırlanan şüpheli İsa A. polis ekipleri tarafından durduruldu. Yapılan üst aramasında üzerinden 95 bin lira çıkan İsa A. gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen İsa A.’nın telefon dolandırıcılığı sonucu aldığı parayı kurbanından aldığı kafeteryayı polise söyledi. Polis kafeteryada yaptığı incelemede parayı veren kurbanın kimliğini tespit etti. 

POLİS DOLANDIRILDIĞINI ANLATTI, GÜÇLÜKLE İKNA EDİLDİ

Dolandırıcılarla konuştuğu için cep telefonu sürekli meşgul olan mağdur Ercan T.’yi bulmak için zamana karşı bir yarış başladı. Mağdurun bir bankada bulunan hesabındaki 480 bin doları çekmeye çalıştığının öğrenilmesi üzerine harekete geçen dedektifler söz konusu bankaya gitti. Parayı çekerek dışarı çıkan mağdur Ercan T.’ye gerçek polisler dolandırıldığı anlatıldı. Önce gerçek polislere inanmak istemeyen Ercan T. "Ben devlete yardım ediyorum. Bu parayı Urfa’ya götürmemi söylediler. Şimdi oraya gidiyorum." dedi. Güçlükle ikna edilen Ercan T. sonunda dolandırıldığını anladı. Asayiş Şube Müdürlüğünde emekli olduğunu ve tek başına yaşadığını anlatan Ercan T. "Ben devlete yardım için bu parayı verdim. Paramı daha sonra geri alacağımı söylemişlerdi. Onlara inandım." dedi.

PARANIZI ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALIN DEMİŞ

Öte yandan Ercan T.’yi telefonla arayan kişinin ilk parti para olan 95 bin lirayı taşıyan kuryenin yakalandığını öğrendiğinde şüpheliyi arayarak "İlk verdiğiniz 95 bin lirayı İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğünden geri alabilirsiniz." dediği ,birkaç saat sonra tekrar arayarak bu kez 480 bin doları Urfa’ya getirmesini istediği öğrenildi. Poliste suçlamaları kabul etmeyen şüpheli İsa A. tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Ali AKSOYER/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;