60 ay krediyle tatil

60 ay krediyle tatil

Yaz tatili planlarının hızlandığı bugünlerde bankalar, seyahat, gezi ve tatil kredisi adı altında 60 aya varan tüketici kredileri sunuyor. Ramazan ayının Ağustosa denk gelmesi dolayısıyla birçok kişi, temmuz ayında tatil yapmayı planlıyor.

Bunun için bazı aileler yıl içinde yaptığı birikimlerle tatile gitmeyi düşünürken, bir bölümü de bankaların sunduğu kredilerden faydalanarak borçla seyahate çıkmanın planlarını yapıyor.

Bankalar da yaz tatili için planların hızlandığı bugünlerde tüketicilere "Cazip" imkanlarda krediler sunuyor. Bankaların tatil kredilerinde vade 60 aya kadar çıkıyor.

Vakıfbank, "Turistik kredisi" ile müşterilerine 50 bin liraya kadar kredi veriyor. "Turistik"te faizler yüzde 0,89’dan başlayıp 1,07’ye kadar çıkarken, 60 aya ulaşan vadeler sunuluyor.

Finansbank, "Seyahat kredisi"yle tüketicilere 1,09 faizle, 60 aya kadar varan vadelerle kredi kullandırıyor.
Yapı Kredi Bankası ise tatil kredisini, 36 ay vadeye kadar, aylık yüzde 0,43’den başlayan faiz oranlarıyla kullandırıyor.

İş Bankası, "Dört dörtlük kredi" kapsamında tüketicilerine kredi sunuyor. Faiz oranları 0,49’dan başlayan ve 1,09’a kadar çıkan kampanyada 25 bin lira ve 60 aya kadar varan vadelerle kredi alınabiliyor.

Ziraat Bankası’ndan tatil için kredi kullanacaklar ise ancak tüketici kredisi alabiliyor. Banka, 60 aya kadar vadeyle verdiği kredilerinde 0,49-1,09 arasında faiz uyguluyor.

HSBC’yi tercih edecekler de "Masrafsız" ihtiyaç kredisinden faydalanabiliyor. Bankanın bu kampanyasında, üst limit 30 bin lira olurken, kredi 36 ay vade ve aylık yüzde 1,11 faiz oranıyla sunuluyor.

Bu arada, bankaların taşıt, konut ve tüketici kredilerine tatil kredilerini de eklemesi, tüketici örgütlerinin tepkisini çekti.

"TATLI VAATLERE KANMAYIN"

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, önceden 12-18 ay vadelerle verilen tatil kredilerinde borçlanmanın 60 aya yayılmasıyla tüketicilerin kandırılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Ailelerin, birkaç günlük tatil için aylarca borç ödemek zorunda kalacaklarını unutmaması gerektiğini vurgulayan Kaya, şunları kaydetti:
"Tatil kredisi kullanmayı düşünenleri uyarıyoruz. 10 ya da 15 günlük tatilin bedelini 5 yıl boyunca ödemeyin. Bankaların tatlı vaatlerine kanıp borç yükü altına girmeyin. Bankaların tatil için sunduğu kredilerde vadeleri 60 aya çıkardığını duyunca çok şaşırdım. Vatandaşların tatil yapmaları için çok paraya ihtiyaçları yok. Arkadaş ve memleket ziyaretleriyle de en güzel şekilde tatil yapılabilir. 5 yılını ipotek altına aldırmanın hiç anlamı yok."
Kaya, bu tür kredilerle insanların harcamaya ve borçlanmaya yönlendirildiğini iddia ederek, "Bırakın 5 yılı, birkaç ay sonra neler yaşanacağını, nelerle karşılaşılacağını kim bilebilir? Tatil kredisi yüzünden 6 ay sonra hacizle bile karşı karşıya kalabilirsiniz" dedi.

Zafer Akpınar / AA