Adaylık dosyası UEFA'ya verildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylık dosyasını UEFA'ya teslim etti

15 Şubat 2010, Pazartesi 17:18
A A

İsviçre’nin Nyon kentinde UEFA Merkezi’nde düzenlenen dosya teslim törenine, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, TFF Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkan Vekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile TFF Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Yıldırım, Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Levent Kızıl, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener, TFF Genel Sekreter Vekili ve 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, milli futbolcu Nihat kahveci ve Bayan Milli Futbol Takımı kaptanı Filiz Koç katıldı.

UEFA Milli Takım Turnuvaları Komitesi Başkanı ve UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Gilberto Madail’in açılış konuşmasının ardından, sırasıyla Fransa, İtalya ve Türkiye, adaylık dosyasını UEFA yetkililerine teslim etti.

TFF Başkanı Mahmut Özgener, Devlet Bakanı Özak, Lutfi Arıboğan, TFF Genel Sekreter Vekili ve 2016 Proje Direktörü Orhan Gorbon, Filiz Koç ve Nihat Kahveci ile birlikte 2 ciltlik adaylık dosyasının teslim etmeden önce yaptığı konuşmada, Türkiye’nin adaylık dosyasının, Nisan 2009’dan bu yana etkin bir ekiple hazırlandığını belirtti.

"BENZERSİZ BİR ŞAMPİYONA OLACAK"

Özgener, kısaca Türkiye’nin 2008 ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonalarına adaylık sürecini de anlattı. UEFA’nın kararı ve desteğiyle, Avrupa’nın, "benzersiz" bir 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası keşfedeceğini ifade eden Özgener, Türkiye’nin ev sahibi olması durumunda, maçların 8 kentteki toplam 9 statta yapılacağını, bu kapsamda 7 yeni stadın inşa edilip, 2 stadın da yenileceğini kaydetti.

İlk kez 24 takımın mücadele edeceği ve 1 ay boyunca 9 statta 51 maçın yapılacağı 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na adaylık dosyası, 3 ay sürecek detaylı teknik analize tabi tutulacak.

Bu süre zarfında, dosyaları, 100’den fazla teknik kritere göre inceleyecek UEFA, varsa açık noktaları, 19 Mart tarihinden itibaren adaylarla paylaşacak. 7-15 Nisan tarihleri arasında aday ülkelerde yapılacak son teknik toplantılarda, adaylık dosyasının açık noktaları değerlendirilecek.

Buna ek olarak, ülkeyi ziyaret edecek UEFA yetkilileri, hükümetin ve kentlerin adaylığa desteği konusunda fikir sahibi olacak. UEFA, aday ülkelerdeki teknik toplantıların ardından niteliksel bir değerlendirme raporu hazırlayacak ve bu raporlar, 29 Nisan’da aday ülkelere gönderilecek.

28 Mayıs’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılacak oylama sonucu verilecek karar, UEFA Başkanı Michel Platini tarafından, televizyondan ve internetten TSİ 14.00’de canlı duyurulacak.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;