Ağır çanta taşımak omuriliğe zararlı

Isparta İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Süleyman Önal, okul çantasının ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini söyledi

25 Eylül 2009, Cuma 15:47
A A

Öğrenci velilerini okul çantalarının ağırlığı konusunda uyaran Isparta İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Süleyman Önal, ağır çantaların bel ve sırt ağrılarına neden olduğuna dikkat çekti.

Öğrencilerin okula giderken kilolarca kitap ve defteri sırt çantalarında taşımak zorunda olduğunu belirten Dr. Önal, “Okul çantalarının ağırlığı ve yanlış taşıma yöntemleri sırtta ‘skolyoz’ dediğimiz eğriliklere neden olmaktadır.

Skolyoz, omurganın arkadan bakıldığında ‘C’ veya ‘S’ şeklini almasıdır. Skolyoz, boy kısalığına, estetik görünüm bozukluğuna, akciğer kapasitesinin daralmasına ve psikolojik bozukluklara, ileri yaşlarda kireçlenme de eklenince bel ve sırt ağrılarına neden olmaktadır” diye konuştu.

Çantanın ağırlığının çocuğun kilosunun yüzde 15'ini geçmemesi gerektiğini vurgulayan Dr. Süleyman Önal, “Çantalar sırtta ve omuzlarda ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalıdır. 12 yaşından küçük çocukların en fazla 4, 12- 15 yaş arası çocukların ise 5 kilo ağırlığındaki çantaları taşımaları gerekir.

Çantaların uzun süre taşınmamasına da dikkat edilmeli. Yapılan araştırmalara göre, ağır çanta yüzünden çocuklarda bel ağrısı görülme sıklığı yüzde 70'lere ulaşmıştır” dedi.

Öğrencinin çantayı uzun süre taşımaması gerektiğini de belirten Dr. Önal, şunları söyledi: “Çantanın geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunmalı. Çanta her iki omuzdan asılarak düzgün şekilde taşınmalı. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı ve bel kemeri ile sabitleştirilmeli.

Çanta ölçüleri ise çocuğa göre çok küçük ya da büyük olmamalı. Çocuğa mutlaka çantayı doğru kaldırma tekniği de öğretilmeli. Ağır çantalar dizden eğilerek kaldırılmalı ve daha çok tekerlekli sırt çantaları tercih edilmeli.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;