Aile onayı ile aşıya

Aile onayı ile aşıya

ONAYI ILE ASIYA 60 KURBAN VERDİK

Sağlık Bakanlığı 13 Kasım itibarı ile yurt genelinde 60 kişinin domuz gribi nedeniyle öldüğünü açıklamıştı. Tüm dünyada hızla yayılan salgından korunmak için Bakanlık 43 milyon doz aşı sipariş etmişti. Aşı önce sağlık çalışanları ile hacı adaylarına uygulanmıştı. Risk grubunda olanlar ve 6 ay-5 yaş arasındaki çocukların aşı uygulaması da bugün başlıyor. Bu kapsama giren ve aşı yaptırmak isteyenlerin sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurması yeterli.

ETKİSİ 10 GÜN SONRA

Sağlık Bakanlığı yetkilileri aşı uygulanan kişilere yan etkiler konusunda bilgi verildiğini belirterek okul çağındaki çocuklara veli onayı olmadan aşı yapılmayacağını açıkladı. 6 aylıktan 5 yaşına kadar olan çocuklara da aile onayı ile aşı yapılacak. Hamileler için aşının etkinliğini artıran ‘adjuvan’ maddesi bulunmayan özel aşılar aralık ayının ilk haftası gelecek. Uzmanlar özellikle 20 haftanın üzerindeki gebelere aşı yaptırmalarını öneriyor. Aşının koruyucu etkisi en erken 10 gün sonra başlıyor.

BU GRUBA AŞI ŞART:

Domuz gribi aşısı yaptırması gerekli görülen ‘risk grubu’na girenler şöyle:

* Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları,

* Kronik kalpdamar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar,

* Diyalize giren kronik böbrek hastaları,

* Şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar,

* Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları,

* Anemi ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar, * Kanser hastaları,

* Bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar.”