Alternatif ürün köylünün yüzünü güldürdü

Batman Sason'da, tütüne alternatif geliştirilen ipek böcekçiliğinde bu yıl 3 ton koza  üretimine ulaşılması hedefleniyor

05 Temmuz 2017, Çarşamba 09:35
A A
Sason'da ipek böcekçiliği, üreticinin yüzünü güldürdü. İlçede 2009'da tütün ekiminin sona ermesinin ardından üç aileyle  başlatılan ipek böcekçiliği yetiştiriciliği 8 yılda büyük gelişme gösterdi. İlk yıl 80 kilogram koza üretimi gerçekleştirilirken, bu yıl 67 ailenin 3 tondan  fazla koza üretimi gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Köylülere mayıs ayında üreticilere bedava verilen tohumlar, beslenip gelişimlerini tamamlamalarının ardından kozaya dönüşüyor.  Dut yapraklarıyla ipek böceklerini besleyen köylülerin yaklaşık 40 gün süren uğraşı, kozaları birliklere satışla sona eriyor.

Sason Koza Birliği Başkanı Zülküf Aktaş, ilçede ipek böcekçiliğinin her geçen gün geliştiğini belirterek, bu işten üreticilerin kısa vadede önemli kazanç sağladığını belirtti.
 

KIRSALDA OTURAN HER AİLE YAPABİLİR


İlk hafta ipek böceğini küçük yapraklarla ardından büyük yapraklarla beslediklerini dile getiren Aktaş, koza üretiminin 35-45 gün arasında  gerçekleştiğini kaydetti.

Kısa vadede gelir getiren bu işi kırsalda oturan her ailenin yapabileceğini aktaran Aktaş, ilçede tütün yetiştiriciliğine alternatif olarak geliştirildiğini vurguladı.

Yaklaşık 8 yıl önce tütün yetiştiriciliğinin sona ermesiyle alternatif üretim arayışına girdiklerini işaret eden Aktaş, "Bu sayede ipek böcekçiliği ile tanıştık. Tütünden daha meşakkatsiz ve daha fazla gelir getiriyor. Bölgede ilgi çok iyi ancak eğitim konusunda sıkıntı yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.


KİLOSU 50 LİRA


Koza alıcısının hazır olduğunu vurgulayan Aktaş, kozaları topladıktan sonra kargoyla Eskişehir'deki Koza Birlik Toplama Merkezi'ne gönderdiklerini  söyledi.

Aktaş, "Kilosu 50 liradan satılıyor. Bu işi yapan aile, bir ayda 5 bin lira kadar kazanç elde edebiliyor. Tohumlar devlet destekli olduğu için bedava veriliyor, dut ağacı da varsa hiçbir maliyet koymadan evinin önündeki dut  ağaçlarıyla bir ayda 5 bin lira kazanç sağlıyor."
 

KAZANCIYLA 5 ÇOCUK BAKIYOR


Ergünü köyünde ikamet eden ve daha önce tütüncülükle ailesinin geçimini sağlayan Fatih Avcu, tütün yetiştiriciliğinin sona ermesi ile ipek böcekçiliği ile tanıştıklarını söyledi. İpek böcekçiliğinin tütünden daha kolay  olduğunu vurgulayan Avcu,"35-40 günde verim alıyoruz. İpek böceklerini dut yapraklarıyla besliyoruz. Son aşamada meşe dallarını üstlerine koyuyoruz. İpek böcekleri meşe yapraklarına koza örüyor. Bize o kozaları toplayıp, satmak  kalıyor" diye konuştu.

Yeni işlerinden memnun olduklarını belirten Fatma Avcu ise, "35 gündür bu işle uğraşıyoruz, memnunuz. Buradan elde ettiğimiz kazançla 5 çocuk bakıyorum" şeklinde konuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;