Altın fiyatları olması gereken yerin üzerinde

Türk Mücevhercileri Birliği Başkanı İmam Altınbaş, altın fiyatlarının olması gereken değerin üzerinde olduğunu söyledi. Altınbaş, “Fiyatlar sürekli yüksek kalmayacaktır. 3-6 ay içinde külçe fiyatının 900 doların altına düşeceğini öngörüyorum” dedi

29 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

3-6 AYDA GERİLER

Türk Mücevhercileri Birliği (JTR) Başkanı İmam Altınbaş, 2009’da altın ve mücevher sektörünün dünyada ve Türkiye’de küçüldüğünü söyledi. Krizin fiyatlara yansımasının olumsuz olduğunu dile getiren Altınbaş, altın fiyatlarındaki yükselmenin spekülatif bir atak olduğunu belirtti. 1070 dolara kadar yükselerek rekor kıran külçe altının fiyatını değerlendiren İmam Altınbaş, “Altın fiyatları olması gerekenin üzerinde. Ancak 3 ila 6 ay içinde külçe fiyatının 900 doların altına düşeceğini öngörüyorum“ dedi.

DÜNYADA TALEP DÜŞTÜ

İmam Altınbaş, altın fiyatlarındaki yükselişin üretimi olumsuz etkilediğini belirterek, “Altın üreticileri, eskiden 1 milyon dolarla yaptıkları işi, şimdi 3 milyon dolara yapıyorlar. Bu da sektörü olumsuz etkiliyor. Krizden önce altın fiyatları uygun ve insanların alabileceği düzeydeyken fiyatlardaki artıştan sonra, altın satışlarında talep düşmesi yaşıyoruz. Bu sadece Türkiye’de değil dünyada da böyle. Bu durum mücevher sektöründe üretim ve satış yapan herkesi etkiliyor” diye konuştu.

YATIRIMDA KULLANILIYOR

Altındaki fiyat artışı sebebiyle tüketicinin altın takı yerine çelik ve gümüş gibi aksesuarlar kullanmaya başladığını belirten Altınbaş, bu şekilde altının bir tüketim aracı olmaktan çıkarak yatırım aracı haline geldiğini söyledi. İmam Altınbaş, “Altın ülkemizdeki en gözde yatırım araçlarından biri ve yatırım aracı olarak görülme eğilimi daha da arttı. Ama mücevher ve altın sadece yatırım aracı değil, bir tüketim aracı da aynı zamanda. Altının şu anki fiyatı bir tüketim aracı olmak için çok yüksek” dedi.

İTALYA'DAN SONRA İKİNCİ

Türk mücevher sektörünün 10 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip olduğunu anlatan İmam Altınbaş şöyle konuştu: “Dünya mücevher sektörü, 150 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahipti ancak krizde bu rakam yüzde 10 küçüldü. Türk mücevher sektörü son 5 yılda önemli bir hız kazandı. Bugün sektörde ileri teknoloji kullanan 15 dev firma, 30 bin perakende satış mağazası, 2 bin 500 küçük ve orta ölçekli üreticisi 400 binden fazla personeli ile sektörümüz dünyada İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;