Altın Portakal Film Festivali'nde bir ilk!

Antalya Film Forum çerçevesinde gerçekleştirilecek "Sunum/Pitching Platformu"na katılacak 10 proje arasından seçilecek iki projeye, proje başına 30.000 TL ödül

18 Ağustos 2014, Pazartesi 19:42
A A

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 51. yılında yeni bir solukla güçleniyor. Bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum, Antalya’yı Türk sinemasının en önemli ulusal endüstri merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında, 14-17 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Antalya Film Forum, Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin (SE-YAP) Yönetim Kurulu Başkanı, European Woman Audiovisual Network EWA’nın Başkan Yardımcısı ve Kış Uykusu filmiyle Altın Palmiye ödüllü yapımcı Zeynep Özbatur Atakan liderliğinde gerçekleştirilecek.

Antalya Film Forum’un danışma kurulu Nadir Öperli, Marsel Kalvo, Sevil Demirci, Yamaç Okur ve Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor. Antalya Film Forum’un belirlediği öncelikli görevler; festivalin uluslararası markasının kuvvetlendirilmesi, festivalde gösterilmesi muhtemel filmlerle proje aşamasında bağ kurarak, Antalya’nın adının uluslararası önemli filmlerde yer alması ve bu sayede kentin tanıtımına katkı sağlanması, sektörel iletişimi ve dayanışmayı arttırmak amacıyla dünya sinemasının saygın isimlerini, Ustalık Sınıfları ile festival kapsamında ağırlanmasıdır.

YENİ FİLM PROJELERİ İÇİN ULUSLARARASI BAĞLANTI KURMA ŞANSI:

PITCHING PLATFORMU Pitching (Sunum) Platformu’nun amacı, uzun metraj sinema projelerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesini ve proje sahiplerinin, uluslararası ve ulusal film profesyonellerinden geri bildirim almasını sağlamaktır. Platforma seçilecek 10 projenin yönetmen ve yapımcıları, festivale davet edilerek, uluslararası ve ulusal konuklara yönelik bir sunum gerçekleştireceklerdir. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketleri temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonellerinden oluşan üç kişilik ana jüri, Pitching Platformu’na katılan 10 projeden seçtikleri 2 projeye, proje başına 30.000 TL “Pitching Platformu Ödülü”nü verecektir. Platform bu yıl sadece Türkiye’den yapımcı başvurularına açık olacak, gelecek sene başvurular bölgesel hale getirilecektir.

YAPIM AŞAMASINDAKİ FİLMLERE DESTEK:

WORK IN PROGRESS PLATFORMU Work In Progress (Yapım Aşaması) Platformu, Antalya Film Forum’a konuk olan satış temsilcisi, film fonları yöneticileri, dağıtımcı ve festival programcılarına, Türkiye’de üretilen en yeni filmleri post-prodüksiyon aşamasında keşfetme şansını sunacaktır. Bu bölüm kapsamında çekimleri tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmler arasından 5 filmin yönetmen ve yapımcıları, filmlerinden 10 dakikalık bölümü sunmak üzere festivale davet edileceklerdir. Yabancı ve yerli yapımcı, satış şirketi temsilcileri, festival, televizyon ve dağıtımcı şirket profesyonelleri arasından belirlenecek olan üç kişilik ana jüri, bu projelerden seçeceği yapıma 100.000 TL değerinde “Work In Progress Ödülü”nü verecektir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;