Alzheimer'a ultrason umudu!

Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, ultrasonun Alzheimer'ı tetikleyen protein birikiminiortadan kaldırabileceğini gösterdi

13 Mart 2015, Cuma 17:02
A A

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi'nden Jürgen Götz ve ekibi, laboratuvar ortamında farelerin damarına mikro kabarcıklar enjekte etti. Kabarcıklar sayesinde insan kulağının işitemeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarının (ultrason), beynin koruyucu tabakasından geçmesi sağlandı. Söz konusu yöntemi haftalar boyunca tekrarlayan bilim adamları, ultrasonun beyindeki hücreleri uyardığını ve hayvanların yüzde 75’inde beta amiloid proteinlerinin birikimiyle oluşan plakların beynin koruyucu tabakasına zarar vermeden ortadan kalktığını belirledi. Yöntem sayesinde farelerin çoğunun hafızasının geri geldiği görüldü.

HÂLÂ ETKİLİ BİR TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMİ YOK

Beynin enfeksiyonların yanı sıra ilaçlardan da koruyan özel bir tabakaya sahip olması, Alzheimer’ın tedavisini güçleştiriyor. "Science Translational Medicine" dergisinde yayımlanan araştırma, hastalığın tedavisinde yeni yöntemlere ışık tutuyor. İlk kez 1906 yılında Alman bilim adamı Alois Alzheimer tarafından tanımlanan ve 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer hastalığı için hâlâ etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor.

Dünyada yaklaşık 44 milyon Alzheimer hastası olduğu tahmin ediliyor. 2050 yılına kadar bu sayının 135 milyona yükselmesi bekleniyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;