'Amaçları yargıyı etkilemek'

Doğan TV Holding bazı gazetelerde yayınlanan haberlerle ilgili açıklama yaptı

29 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

Hukuki süreçte reddi hakim talebinin tabii hak olduğunu açıklayan Doğan TV Holding, bu konuyla ilgili olarak bazı gazetelerde çıkan haberlerin Doğan Grubu aleyhine yürütülmekte olan sistematik kampanyanın devamı olduğunu bildirdi

Doğan TV Holding yaptığı açıklamada, yaşanan hukuki süreçte reddi hakim talebinde bulunulmasıyla ilgili bazı gazetelerde kamuoyunu yanıltıcı haberlerin yer aldığını açıkladı. Açıklamada, “Haberlerin içeriği ve üslubu, bu gazetelerin amacının bağımsız yargıyı ve bu defa da Danıştay’ı etkilemek olduğunu göstermektedir” denildi. Söz konusu haberlerin, bu gazetelerce Doğan Grubu aleyhine yürütülmekte olan sistematik kampanyanın devamı niteliğinde olduğu kaydedilen açıklamada, “Bu haberlerle ilgili olarak her türlü yasal hak kullanılacak, bugüne kadar defalarca kez kaybettikleri tazminat davalarına bir yenisi daha eklenecektir” denildi.

REDDİ HAKİM HAKKIMIZ

Doğan TV Holding’in yazılı açıklaması şöyle: “Son günlerde bazı gazetelerde Doğan TV Holding’in reddi hakim talebinde bulunmuş olmasıyla ilgili kamuoyunu yanıltıcı, yargıyı etki altında bırakmaya yönelik haberler yer almaktadır. Bu haberler, bu gazetelerce aleyhimizde yürütülmekte olan sistematik kampanyanın devamı niteliğindedir. Öncelikle, Doğan TV Holding’in içinde bulunduğu hukuki süreçte, reddi hakim talebinde bulunması, davası görülen her vatandaş gibi tabii hakkıdır. Burada reddi hakim talebinin sebebi, yargıyı baskı altına almak amacıyla yapılmış bu haberler dolayısıyla, üst mahkemenin tarafsızlığının kaybedebileceği endişesidir. Haberlerin içeriği ve üslubu, bu gazetelerin amacının bağımsız yargıyı ve bu defa da Danıştay’ı etkilemek olduğunu göstermektedir.

GRUBUMUZLA İLGİSİ YOK

Ayrıca yine aynı gazeteler, ‘Doğan Grubu yöneticilerinin’ diyerek Nedim Türkmen isimli şahsın Danıştay’dan yetkililerle yemek yediğini, böylece davaların Danıştay’a taşınmak istendiğini iddia etmektedir. Daha önce de belirtildiği gibi Nedim Türkmen’in grubumuzla hiçbir ilgisi yoktur. Adı geçenin kimlerle, nerede görüştüğünün tarafımızca bilinmesi mümkün olmamakla birlikte, bilinen gerçek konunun şirketlerimiz ve davaları ile ilgili olmadığıdır.

YASAL HAKLAR KULLANILACAK

Bu durum 7 Ekim 2009 tarihli açıklamamızda belirtilmiş olmasına rağmen, aksi yönde yayınları sürdürmek ne etik, ne yasaldır. Kamuoyunun yanıltılması ve bağımsız yargının baskı altına alınması yönündeki bu haberlerle ilgili olarak her türlü yasal hak kullanılacaktır. Bu gazetelerin sürdürdüğü yalan, kasıtlı ve basın ahlakına aykırı yayınlar dolayısıyla, bugüne kadar defalarca kez kaybettikleri tazminat davalarına bir yenisi daha eklenecektir. Yasal ve etik olmayan bu yönlendirmelerin bir Hukuk Devleti’nde amacına ulaşması mümkün değildir.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;