Amerika borsaları vurdu

Amerika'dan gelen istihdam verileri, beklenenden kötü olunca, dünya borsalarıyla birlikte İMKBı'de sert satışlar yaşandı

03 Ekim 2009, Cumartesi 00:05
A A

Amerika’da eylül ayında tarım dışı istihdamın 263 bin azaldığı, işsizlik oranının yüzde 9.8’e çıktığı açıklandı. Verilerin beklentilerden kötü olması, ‘Kriz atlatıldı’ sevincine kapılan borsalarda, endişe yarattı. Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın da ‘En büyük risk’ olarak tanımladığı işsizlik verileri, dünya borsalarında sert satışlar yaşanmasına neden oldu.

Yüzde 1.98 düştü

Amerika’da fabrikalara gelen siparişlerin de beklentilerin aksine yüzde 0.8 gerilediği ve mart ayından bu yana ilk kez düştüğü görüldü. Bu verilerin ardından Avrupa borsalarında yüzde 2, Asya’da yüzde 3’ü aşan kayıplar yaşandı. Amerika’da borsalar güne yarım puanın üzerinde değer kaybıyla başladı. İstanbul Borsası gün içinde yüzde 3’ün üzerinde düştü, günü yüzde 1.98 kayıpla 46 bin 856 puandan kapadı.

Dolar güçleniyor

Küresel lider Amerika’da toparlanmaya yönelik endişeler, yatırımcıları piyasalardan çıkmaya, dolayısıyla dolar almaya yönlendirdi. Dolardaki yükseliş, euro’yu 1.44 dolar seviyesine geriletti. Doların yurtdışı piyasalardaki değer kazancı, iç piyasada da etkisini gösterdi ve serbest piyasada dolar 1.5070 liraya kadar çıktı. Öte yandan bono faizi 0.14 puan düşerek yüzde 8.56 seviyesinden kapandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;