Anlaşma sinyali Erdoğan'dan

Başbakan Erdoğan, IMF'yle kısa süre içinde yeni bir program üzerinde anlaşıldığını görmekten memnun olacağını belirtti

06 Ekim 2009, Salı 05:00
A A

ÖZERKLİKTE MUTABAKAT
IMF’yle anlaşma konusunda en net sinyal Başbakan Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Amerikalı iş çevrelerinin önde gelen gazetesi The Wall Street Journal’ın kendisiyle yaptığı söyleşide IMF ile Gelir İdaresi’nin özerkliği konusundaki anla?mazlığın çözüldüğünü söyledi.

Erdoğan, Türkiye’nin IMF’yle kısa süre içinde yeni bir program üzerinde anlaştığını görmekten memnun olacağını belirtti.

16-17 AYDIR GÖRÜŞÜYORUZ
Kanal 24 televizyonundaki programda soruları yanıtlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, IMF ile Türkiye arasındaki en son stand-by anlaşmasının Mayıs 2008’de sona erdiğini söyledi.

16-17 aydır görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Babacan, “Orta Vadeli Program açıkladık. IMF ile nasıl bir anlaşma olursa olsun ekonomide temel dokümanın bu olacağını söyledik” dedi.

KAVRAMLAR OLGUN DEĞİL
Diğer konunun da vergi idarelerinin özerkliği olduğunu anlatan Babacan, “IMF, Merkez Bankası gibi vergi idaresinin özerk olmasını istiyordu.

Özerklik Türkiye’de yeni bir kavram. Kurumlarımız daha bu kavramların uygulanmasında olgunluğa ulaşmış değil. Bana göre burada önemli olan vergide kuralları, kanunları açık, net, gri alanlara izin vermeyecek bir yasal çerçevenin olması” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;